Bogdan Lachowicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1955- ) – rzeźbiarz, malarz, zajmuje się tkaniną artystyczną

Biografia

Urodził się w 1955 r. w Nidzicy. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. Tkactwem artystycznym interesuje się od 1974 r. Technik tkackich uczył się u Tadeusza Pfajfera. Rzeźbi od 1988 r. Mieszka i tworzy w Nidzicy.

Działalność

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w wielu plenerach, konkursach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej. Uczestniczył m.in. w I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie (1983), Wojewódzkim Plenerze Plastyki Nieprofesjonalnej w Rudziskach Pasymskich {1984}, a także w wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach twórczości tkackiej i rzeźbiarskiej. Sam organizował plenery rzeźbiarskie i malarskie dla artystów polskich i z udziałem gości zagranicznych. Prowadził też zajęcia z tkaniny artystycznej w prywatnej szkole w Anglii oraz rzeźby i tkaniny w Polsce oraz Danii.

Twórczość

Uprawia rzeźbę, tkaninę artystyczną i malarstwo. Źródłem inspiracji jest dla niego otaczająca przyroda.

Wystawy

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace prezentowane były w wielu miastach na terenie kraju, a także za granicą, m.in. w Anglii, Danii i USA.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

Bibliografia

  1. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. - Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego ; Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 50.

Zobacz też