Biblioteka w Klonie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Wiejska placówka kulturalna działająca od 1884 r.

Historia

Biblioteka powstała w 1884 r. Powołało ją do życia Towarzystwo Czytelni Ludowych w Poznaniu. Była jedną z pierwszych polskich bibliotek na Mazurach, obok placówek w Szczytnie i Suchorowcu. Powstała w ramach akcji antygermanizacyjnej. W XIX wieku biblioteka posiadała w zasobach 200-300 książek. Rocznie odwiedzało ją od 60 do 80 czytelników. Biblioteka w Klonie działała nieprzerwanie do wybuchu I wojny światowej. W 1919 r. ponownie rozpoczęła swoją działalność. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie biblioteki był Alfons Kaliszewski, malarz z Klonu. W 1933 r. pomimo nakazu władz niemieckich dotyczących zamknięcia bibliotek polskich, instytucja pracowała do sierpnia 1938 r. W tym czasie odbywały się rewizje i akcje prześladowcze. W czasie II wojny światowej księgozbiór został spalony, a bibliotekarz Alfons Kaliszewski aresztowany.

Działalność

W 1955 r. ponownie założono w Klonie placówkę biblioteczną, która pod nazwą Gromadzkiej Biblioteki Publicznej pracowała do 1972 r. Wówczas przekształcono ją w filię Biblioteki Publicznej w Rozogach. Obecnie placówka liczy ok. 10 tys. książek a odwiedza ją ponad 250 czytelników. Biblioteka mieści się zabytkowej, mazurskiej chacie.

Bibliografia

  1. Mikita, Tomasz: Książki zawsze dla Polaków : 120 lat wiejskiej biblioteki / Tomasz Mikita. – „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 114, s. 7.