Barbara Książkiewicz
(1950 - ) - pochodząca z Elbląga piosenkarka znana z występów na Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Życiorys i działalność artystyczna
Urodziła się 14 września 1950 r. w Elblągu.
Będąc uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego śpiewała w zespole Szafiry.
Początki jej kariery artystycznej związane z udanym debiutem na Festiwalach Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (1970) i Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1974, gdzie za piosenkę Torpedysta zdobyła jedną z głównych nagród - Srebrny Pierścień. Następnie przez wiele lat śpiewała na tym festiwalu, lansując wiele przebojów, m.in.: Tak jak wojsko nikt nie śpiewa (1976), Dzień, żołnierski dzień (1979), Niepotrzebna nam wojna (1980). W 1985 otrzymała Złoty Pierścień za całokształt twórczości artystycznej
Barbara Książkiewicz, po paroletniej przerwie spowodowanej problemami osobistymi, wróciła na estradę, by promować swą nową płytę “Świat jest teatrem”. Należy ona do nurtu tzw. “muzyki środka”. Słowa do piosenek napisał Leon Sęk, a kompozytorami są między innymi: Janusz Kępski, Krzysztof Sadowski, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Rutkowski, Wojtek Kacperski, czy Darek Boras. Wśród najciekawszych utworów można wymienić “Świat jest teatrem”, “Takiej jak ja”, czy “Między tobą a mną”. Płytę “Świat jest teatrem” Barbara Książkiewicz dedykuje wszystkim ludziom pokrzywdzonym przez los i tym, którzy doznali krzywd przez innych ludzi.
Po sukcesie jej poprzedniej płyty "Świat jest teatrem" nowy krążek pt. "Zapach róż" powstał przy udziale zaprzyjaźnionych autorów - Leona Sęka, Janusza Szczepkowskiego, Marka Gaszyńskiego oraz kompozytorów: Roberta Obcowskiego, Ryszarda Sielickiego, Mieczysława Śliwińskiego i Dariusza Borasa. Piosenkarka nagrała tym razem 14 nowych, premierowych piosenek.
Dyskografia
- 1979 - Jak szczęście pomnożyć
- 1987 - Jak ja lubię
- 1986 - Zaproszenie do Kołobrzegu
- 2000 - Świat jest teatrem
- 2004 - Zapach róż
Multimedia