Barbara Gawrońska-Kozak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prof. dr hab. w Zakładzie Biologicznych Funkcji Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, w wolnym czasie tworzy witraże inspirowane pracą naukową.

"Tkanka tłuszczowa jest piękna pod mikroskopem. To są piękne, olbrzymie krople tłuszczu. To był pierwszy witraż jaki zrobiłam" opowiada dr Barbara Gawrońska-Kozak.

Robienie witraży wymaga dokładności i czasu. Dużą, jeśli nie największą, rolę w efekcie końcowym odgrywa przechodzące przez witraż światło. Dlatego często dobór odpowiedniego koloru szkieł potrafi zająć całe tygodnie.

"Czasem upłynie kilka, a nawet kilkanaście dni zanim jakiś koncept wpadnie do głowy. Jeżeli ktoś rzeczywiście kocha naukę tak jak ja, to musi być moment tak zwanego odpoczynku. Nauka daje efekty po roku, a my chcemy, by wynik był już teraz. Dlatego taki witraż, który zajmuje 3 tygodnie to jest taki szybki wynik. Mam wówczas poczucie, że zrobiłam coś dobrego" mówi dr Barbara Gawrońska-Kozak. Ten przykład pokazuje, że świat nauki ma w sobie miejsce dla prawdziwie artystycznych dusz.

Multimedia

Bibliografia