Anna Gajlewska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Beata Zaborowska.
Źródło: „Gazeta Olsztyńska”. – 2000, nr 258, s. 11.

Hafciarka ze wsi Radzieje.

Biografia

Urodziła się na Wileńczyźnie jako Anna Muczyn, jedna z trzech córek Dominika Muczyna, porucznika ułanów w legionach Józefa Piłsudskiego. 20 listopada 1949 r. wyszła za mąż za Mieczysława Gajlewskiego (również pochodzącego z Wileńszczyzny) osiadłego nad jeziorem Mamry, listonosza i naczelnika poczty we wsi Radzieje w powiecie węgorzewskim. Jest matką czterech córek: Danuty (ur. 1950), Barbary (ur. 1953), Ewy (ur. 1955) i Elżbiety (ur. 1956) oraz babcią kilkunastu wnucząt i prawnucząt.

Twórczość

Jako twórca ludowy zajmuje się szydełkowaniem oraz wyszywaniem serwet i obrusów z haftem richelieu. Wspólnie z mężem, który wyplata kosze wiklinowe, ma na swoim koncie kilka nagród oraz liczne wystawy swoich prac. Ekspozycje organizowało głównie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które zajmuje się promocją twórczości Anny i Mieczysława Gajlewskich.

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Kapelusz przed pocztą zdejm! : skrawki historii z rodzinnego albumu / Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. – 2000, nr 258, s. 11.