Andrzej Bałdyga

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1963-1998) – nauczyciel, pedagog, poeta

Biografia

Urodził się 23 marca 1963 r. w Pieszycach koło Wałbrzycha. Mieszkał wraz z rodziną w Lemanie oraz w Piszu. W latach 1978-1982 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie, gdzie zdał egzamin dojrzałości. W 1982 r. rozpoczął studia z wychowania obronnego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Na III i IV roku studiował dodatkowo wychowanie fizyczne. Mieszkał wraz z rodziną w Okartowie w powiecie piskim. Zginął śmiercią tragiczną 9 czerwca 1998 r. Był żonaty, miał troje dzieci.

Działalność

Po ukończeniu studiów, w 1987 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel historii, a później: muzyki, wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego w szkole w Tuchlinie. Od 1990 r. pełnił funkcję dyrektora tej placówki.

Twórczość

Tworzył jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Nie liczył jednakże na to, że jego teksty będą czytane. Tworzył dla siebie.

Ciekawostki

Był wszechstronnie uzdolniony. Interesował się różnymi dziedzinami wiedzy. Uwielbiał gotować. Grał na gitarze i na harmonijce ustnej. Próbował gry na puzonie. Rzeźbił w drewnie i w korze, lepił i wypalał różne przedmioty z gliny. „Twórczość Andrzeja Bałdygi jest przede wszystkim ciągłym wyszukiwaniem, i odnajdywaniem, nowych ścieżek zarówno w zakresie języka jak i form gatunkowych. Jest poszukiwaniem Siły Wyższej w świecie przyrody, a także w innych ludziach. Jest to dorobek „na pierwszy rzut oka" niezmiernie pesymistyczny. Jednak po dokładnej analizie odkryć można w nim świat trzech cnót, na których opiera się chrześcijaństwo – wiary, nadziei i miłości.”[1]

Przypisy

  1. Rafał Brzydło, O poecie, którego jakby nie było - życie i twórczość Andrzeja Bałdygi, „Znad Pisy” 2006, nr 15, s. 304.

Bibliografia

  1. Brzydło, Rafał: O poecie, którego jakby nie było - życie i twórczość Andrzeja Bałdygi / Rafał Brzydło // „Znad Pisy”. – 2006, nr 15, s. 246-304.