Aleksandra Urszula Stolla-Kawaler

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ostródzki serwis kulturalny www.kultura.ostroda.pl
Źródło: 40-lecie Klubu Plastyka Amatora Ostróda 1968-2008, Ostróda, KPA STiMSzP, 2008, s. 33.

(1949- ) – dekoratorka, malarka

Biografia

Urodziła się w 1949 r. w Lubawie. Dzieciństwo i lata młodości spędziła w Ostródzie. Ukończyła kierunek wychowania plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Na początku lat 70-tych wyjechała do Nowego Sącza, gdzie mieszkała i pracowała przez ponad 30 lat. W latach 1986-1989 uczestniczyła w zajęciach warsztatowych z rysunku i malarstwa, prowadzonych przez prof. Andrzeja Szarka. W latach 2002-2006 pracowała w USA. Obecnie mieszka wraz z rodziną w Ostródzie.

Działalność

Już w szkole średniej aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym środowiska (śpiewała i recytowała wiersze na uroczystościach szkolnych, brała udział w konkursach recytatorskich). W czasie studiów grała w teatrach studenckich. Po wyjeździe do Nowego Sącza podjęła pracę jako dekorator. Równocześnie malowała i uczestniczyła w licznych plenerach i wystawach konkursowych. Od 1998 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od niedawna prowadzi swoją własną galerię – „galeria z marzeń”.

Twórczość

Jej obrazy przedstawiają portrety kobiet, dziewczynek oraz kwiaty i pejzaże. „Są malowane szerokimi płaszczyznami, co zbliża je niekiedy do abstrakcji lecz abstrakcją nie są. Każdy coś przedstawia, o czymś mówi, są pełne ciepła i romantyczności…”.[1]

Nagrody i wyróżnienia

  • II nagroda na l Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej Skawina '87
  • 1 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastyki członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu (1994)
  • 1 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastyki członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu (1995)
  • Grand Prix XVIII Konkursu Klubu Twórców Nieprofesjonalnych przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu za obraz „Chusta Weroniki” (1997)

Multimedia

Przypisy

  1. Wywiad z Aleksandrą Urszulą Stolla-Kawaler, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.alapisarska.republika.pl

Bibliografia

  1. 40-lecie Klubu Plastyka Amatora Ostróda 1968-2008 / oprac. red. Maria Skowrońska, Alicja Pisarska, Sylwia Tyszkiewicz. - Ostróda : KPA STiMSzP, 2008. – S. 33.

Zobacz też