„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2017

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 07:33, 16 maj 2018 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "thumb|right|250px|„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Fot.Artur Szczepański Czternasta edycja konkursu literacko-edytorskiego „...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Fot.Artur Szczepański

Czternasta edycja konkursu literacko-edytorskiego „Wawrzyn” - Literacka Nagroda Warmii i Mazur, zorganizowana w dniu 15 maja 2018 r. w Olsztynie.

Informacje ogólne

Suwerenną decyzję o przyznaniu Wawrzynu podejmuje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach. Głosami czytelników Gazety Olsztyńskiej, słuchaczy Radia i Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie przyznana zostaje "Nagroda Czytelników".

Nominacje

Do konkursu zgłoszono blisko 300 tytułów. Kapituła do nagrody nominowała 5 z nich. Poza „Wzgórzem psów” była to „Kronika z życia ptaków i ludzi” Aidy Amer, autorki polsko-palestyńskiej. Akcja powieści rozgrywa się m.in. w Prusach Wschodnich.


Kolejna nominacja to „Zakładnik” Przemysława Borkowskiego, urodzonego w Olsztynie felietonisty, scenarzysty i aktora, współtwórcy Kabaret Moralnego Niepokoju. Jest to opowieść kryminalna.

Wśród nominowanych była również kolejna powieść Mariusza Sieniewicza, olsztyńskiego pisarza i animatora kultury „Plankton”. To ponura wizja przyszłości, której akcja rozgrywa się w 2092 roku w kraju o nazwie Polacja. Jego stolicą jest Olsztyn.

Wśród tegorocznych nominowanych był Kazimierz Brakoniecki, poeta, tłumacz i publicysta. Kapituła Wawrzynu nominowała do nagrody jego „Notes kurlandzki”, zapis pobytu w małym porcie Ventspils i podróży po Łotwie.
 Laureatowi i nominowanym pogratulowali marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zwycięzca

  • Jakub Żulczyk, autor „Wzgórza psów” - Robert Lesiński, dziennikarz Radia Olsztyn, członek kapituły Wawrzynu: Jest to książka szczególna — mówił o „Wzgórzu psów”. — Powiedzieć, że to kryminał, jest uproszczeniem. A w tej książce nic nie jest proste. I choć powieść liczy 860 stron, czytelnik nie traci cierpliwości i śledzi z zainteresowaniem losy bohaterów. Jest to obraz świata młodych dorosłych, opisanego wiarygodnym, choć czasem brutalnym językiem. 


Patronat honorowy

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Książnica Polska w Olsztynie


Źródła

  1. http://olsztyn.wm.pl/512942,Jakub-Zulczyk-z-Wawrzynem-ZDJECIA.html