Zofia Barankiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Zofia Barankiewicz z Andrzejem Cieślakiem podczas Przeglądu Wydawnictw Regionalnych w Starym Ratuszu w Olsztynie, 19 września 2014 r.
Źródło: Archiwum Zofii Barankiewicz. Zdjęcie nadesłał Andrzej Cieślak
Kino Odrodzenie w Olsztynie. Zdjęcie Zofii Barankiewicz Źródło:muzeum.olsztyn.pl

Olsztyńska fotograf, znana z dokumentowania dziejów miasta od lat pięćdziesiątych

Biografia

Zofia Barankiewicz mieszka w Olsztynie od 1950 r. Już od wczesnej młodości zafascynowana była fotografią. Pobierała naukę fotografowania (3-letnie terminowanie - 1955-1958) w zakładzie fotograficznym "FOTO ATELIER" przy ul. 1 Maja. Po uzyskaniu tytułu czeladnika fotografii wykonywała zdjęcia legitymacyjne, ślubne, okolicznościowe, np. chrzty. Dalsze doświadczenia przyniosła praca fotografa wojskowego i medycznego. Dokumentowała działalność Szpitala Miejskiego w Olsztynie - niektóre przypadki chorób, historię szpitala, wizytę papieża Jana Pawła II w 1991 r.

Będąc obecnie na emeryturze wciąż rejestruje na kliszy fotograficznej i w pamięci cyfrowego aparatu zmiany jakie zachodzą w Olsztynie. Prace Zofii Barankiewicz wypełniły liczne wystawy i publikacje, np. "Osiedle Grunwaldzkie", "Olsztyńskie Korzenie - Rok 1945", "100-lecie Tramwajów w Olsztynie". Artystka należała przez 30 lat do Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Ciekawostki

Mąż Pani Zofii Barankiewicz Andrzej Barankiewicz jest również miłośnikiem fotografii, pracował jako kinooperator w olsztyńskich kinach.

Projekt Edyty Jurkowskiej „Mój Olsztyn, czyli jak teraźniejszość stała się przeszłością. Fotografie Zofii Barankiewicz” został dofinansowany i wsparty w realizacji przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w ramach konkursu "Kasa na kulturę" w 2013 r. Projekt przedstawiał prace fotograficzne Zofii Barankiewicz dokumentujące Olsztyn z lat 1950-1970.

Nagrody

  • Nagroda Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury (2017)[1]

Multimedia

Bibliografia

1. http://www.olsztyn24.com/news/21527-czarno-bialy-olsztyn-zofii-barankiewicz-w-galerii-z-winda.html
2. http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/56,35189,15331408,Stare_zdjecia_Olsztyna__Opowiada_o_nich_autorka__GALERIA_.html
3. http://www.muzeum.olsztyn.pl/0,1052,print

Przypisy

  1. http://olsztyn.wm.pl/444767,Kulturalne-nagrody-Prezydenta-Olsztyna.html