Zdzisław Zakrzewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 4: Linia 4:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 12 listopada 1933 r. w Rawach w województwie mazowieckim. Uczęszczał do szkół podstawowych w Rawach i w Gąsewie. W 1949 r. podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Mrągowie. Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na Uniwersytecie warszawskim. Jest absolwentem Wydziału Psychologii i Pedagogiki. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel. Był zatrudniony we wszystkich typach szkół – od podstawowej do wyższej. M.in. w latach 1988-1990 był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po przejściu na emeryturę wstąpił w 1995 r. na Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie.  
+
Urodził się 12 listopada 1933 r. w Rawach w województwie mazowieckim. Uczęszczał do szkół podstawowych w Rawach i w Gąsewie. W 1949 r. podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w [[ewim:Mrągowo|Mrągowie]]. Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentem Wydziału Psychologii i Pedagogiki. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel. Był zatrudniony we wszystkich typach szkół – od podstawowej do wyższej. M.in. w latach 1988-1990 był wykładowcą w [[ewim:Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie]]. Po przejściu na emeryturę wstąpił w 1995 r. na [[ewim:Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie|Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie]].  
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Zajmuje się poezją oraz tworzy aforyzmy. Początkowo jego twórczość literacka miała charakter spontaniczny. Z czasem zaczęły powstawać również wiersze okolicznościowe, związane z jubileuszami, świętami i rocznicami. Inspiracją dla pisarza była głównie jego rodzina: żona Halina, synowie: Bogdan i Jacek oraz wnuki i bliscy. Poprzez poezję wyraża ponadto swój stosunek do zjawisk otaczającej go rzeczywistości oraz postrzegania patriotyzmu, historii i wiary. Do jego zainteresowań należą Biblia, psychologia, poetyka. Pisze też o pięknie ojczyzny i regionu, w tym Warmii i Olsztyna. Kilka wierszy poświęcił postaciom związanym z regionem: [[Michał Kajka|Michałowi Kajce]] czy [[Ignacy Krasicki|Ignacemu Krasickiemu]]. Pod koniec lat 90-tych XX w. założył Klub Literacki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie. Funkcję lidera Klubu pełnił do 2000 r.
+
Zajmuje się poezją oraz tworzy aforyzmy. Początkowo jego twórczość literacka miała charakter spontaniczny. Z czasem zaczęły powstawać również wiersze okolicznościowe, związane z jubileuszami, świętami i rocznicami. Inspiracją dla pisarza była głównie jego rodzina: żona Halina, synowie: Bogdan i Jacek oraz wnuki i bliscy. Poprzez poezję wyraża ponadto swój stosunek do zjawisk otaczającej go rzeczywistości oraz postrzegania patriotyzmu, historii i wiary. Do jego zainteresowań należą Biblia, psychologia, poetyka. Pisze też o pięknie ojczyzny i regionu, w tym [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]]. Kilka wierszy poświęcił postaciom związanym z regionem: [[Michał Kajka|Michałowi Kajce]] czy [[Ignacy Krasicki|Ignacemu Krasickiemu]]. Pod koniec lat 90-tych XX w. założył Klub Literacki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie. Funkcję lidera Klubu pełnił do 2000 r.
  
 
==Publikacje==
 
==Publikacje==
Linia 16: Linia 16:
 
#Zakrzewski, Zdzisław: ''Centum myśli takich sobie…'' / Zdzisław Zakrzewski. – Olsztyn : [nakł. aut.], 2008.
 
#Zakrzewski, Zdzisław: ''Centum myśli takich sobie…'' / Zdzisław Zakrzewski. – Olsztyn : [nakł. aut.], 2008.
  
[[Category:Pisarze|Zakrzewski,Zdzisław]]
+
[[Category:Pisarze i poeci|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:Literatura|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:Literatura|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:Olsztyn|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:Olsztyn|Zakrzewski,Zdzisław]]
[[Category:1945-1960|Zakrzewski,Zdzisław]]
+
[[Category:1945-1989|Zakrzewski,Zdzisław]]
[[Category:1961-1970|Zakrzewski,Zdzisław]]
+
[[Category:1990-|Zakrzewski,Zdzisław]]
[[Category:1971-1980|Zakrzewski,Zdzisław]]
+
[[Category:Nauczyciele i dyrektorzy placówek|Zakrzewski,Zdzisław]]
[[Category:1981-1990|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:1991-2000|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:2001-2010|Zakrzewski,Zdzisław]]
 
[[Category:2011-2020|Zakrzewski,Zdzisław]]
 

Wersja z 14:17, 6 sie 2014

Źródło: Zbiór wierszy „Mój ślad na ziemi”, Olsztyn, 2011, s. 4 okł.
Olsztyn, 2011.

(1933- ) – poeta, pedagog

Biografia

Urodził się 12 listopada 1933 r. w Rawach w województwie mazowieckim. Uczęszczał do szkół podstawowych w Rawach i w Gąsewie. W 1949 r. podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Mrągowie. Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentem Wydziału Psychologii i Pedagogiki. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel. Był zatrudniony we wszystkich typach szkół – od podstawowej do wyższej. M.in. w latach 1988-1990 był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po przejściu na emeryturę wstąpił w 1995 r. na Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie.

Twórczość

Zajmuje się poezją oraz tworzy aforyzmy. Początkowo jego twórczość literacka miała charakter spontaniczny. Z czasem zaczęły powstawać również wiersze okolicznościowe, związane z jubileuszami, świętami i rocznicami. Inspiracją dla pisarza była głównie jego rodzina: żona Halina, synowie: Bogdan i Jacek oraz wnuki i bliscy. Poprzez poezję wyraża ponadto swój stosunek do zjawisk otaczającej go rzeczywistości oraz postrzegania patriotyzmu, historii i wiary. Do jego zainteresowań należą Biblia, psychologia, poetyka. Pisze też o pięknie ojczyzny i regionu, w tym Warmii i Olsztyna. Kilka wierszy poświęcił postaciom związanym z regionem: Michałowi Kajce czy Ignacemu Krasickiemu. Pod koniec lat 90-tych XX w. założył Klub Literacki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie. Funkcję lidera Klubu pełnił do 2000 r.

Publikacje

Pod koniec 1965 r., po narodzinach pierwszego syna podjął decyzję o wydaniu swoich utworów. Tomik pt. „Mój ślad na ziemi” ukazał się ostatecznie w 1999 r. Po uzupełnieniach wznawiany był jeszcze dwukrotnie w 2002 i 2011 r. W 2008 r. opublikował zbiór aforyzmów pt. „Centum myśli takich sobie”.

Bibliografia

  1. Zakrzewski, Zdzisław: Zbiór wierszy „Mój ślad na ziemi” / Zdzisław Zakrzewski ; wstęp Ryszard Sas. – Olsztyn : [nakł. aut.], [2011].
  2. Zakrzewski, Zdzisław: Centum myśli takich sobie… / Zdzisław Zakrzewski. – Olsztyn : [nakł. aut.], 2008.