Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie 1999

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Trzydziesta edycja, zapoczątkowanego w 1969 r. Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie, zorganizowana w 1999 r.

Organizatorzy

Jury

Opis

Opisywana impreza to najstarsza konfrontacja dokonań artystycznych w dziedzinie malarstwa amatorskiego w województwie warmińsko-mazurskim, dlatego też zdecydowanie utrwaliła się w tradycji regionalnej plastyki amatorskiej. Przedmiot konkursu stanowiły prace powstałe w kołach plastycznych, Klubach Plastyka Amatora, działających w domach i ośrodkach kultury, bądź będące efektem pracy indywidualnej. Główną ich cechą była różnorodność i niepowtarzalność, zarówno pod względem technicznym, jak i tematycznym, jako że głównym założeniem konkursu był brak narzuconej tematyki.

Przebieg

Opisywana edycja dotyczyła prac bardzo zróżnicowanych pod względem technik wykonawczych, zainteresowań twórczych i doświadczeń malarskich autorów. Do konkursu przystąpiło 66 artystów, którzy nadesłali 189 prac. Wśród twórców, przystępujących do opisywanego konkursu, znaleźli się zarówno utalentowani pasjonaci, jak i twórcy traktujący sztukę jako rodzaj terapii. Zdecydowana większość prac konkursowych należała do nurtu realistycznego, stosunkowo niewielki odsetek zaliczono do tzw. stylu awangardowego. Ogólnie poziom artystyczny prac konkursowych określono jako dobry – „w licznych przypadkach wręcz wysoki” [1]. Do uczestnictwa w wystawie pokonkursowej zakwalifikowano [2]zarówno laureatów, jak i autorów nie nagrodzonych, ale reprezentujących godny uwagi poziom artystyczny – w sumie 149 prac. Ponadto przyznano nagrody: I, dwie II oraz dwie III, jak też 15 równorzędnych wyróżnień. Wystawa pokonkursowa miała miejsce w mrągowskim Miejskim Domu Kultury „Zodiak” w październiku 1999 r.

Uczestnicy

Laureaci

Przypisy

  1. Wg wstępu w folderze imprezy (zbiory dżs WBP w Olsztynie).
  2. 19 października 1999 r.