Wojciech Popielarz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Nagrody)
Linia 41: Linia 41:
 
*2017 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk
 
*2017 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk
  
Istotną rolę w  działalności odgrywa pedagogika. Prowadzona orkiestra gitarowa (40 osób) złożona z większości uczniów  ZPSM I i II st  i Studium  Muzycznego koncertowała wielokrotnie na festiwalach w Niemczech, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie. Uczniowie  osiągali  najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych.Tylko w latach 2014- 2015  uzyskali 25 nagród od III do I. 
+
Istotną rolę w  działalności W. Popielarza odgrywa pedagogika. Prowadzona pzrez niego orkiestra gitarowa (40 osób) złożona z większości uczniów  ZPSM I i II st  i Studium  Muzycznego koncertowała wielokrotnie na festiwalach w Niemczech, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie. Uczniowie  osiągali  najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych.Tylko w latach 2014- 2015  uzyskali 25 nagród od III do I. 
 
+
W grudniu 2016 klasa wzięła udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres (Hiszpania).
W grudniu 2016 klasa wyjeżdża do Hiszpanii wziąć udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres.
+
  
 
==Zobacz==
 
==Zobacz==

Wersja z 08:33, 31 sty 2017

Wojciech Popielarz (archiwum W.Popielarza)

Ełcki muzyk, animator kulturalny.

Biografia i działalność artystyczna

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Studiował także na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w tejże uczelni. Nauczyciel dyplomowany  w ZPSM I i II st. w Ełku.

Koncertował w 13 krajach Europy i USA. Obok recitali solowych i autorskich- wykonuje muzykę kameralną w duetach z fletem, ze skrzypcami, organami, chórem mieszanym czy kwartetem smyczkowym.

Jako solista wykonywał koncerty z orkiestrami: Filharmonii Dolnośląskiej,Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Kameralnej im W.Lutosławskiego w Łomży, Filharmonii w Grodnie na Białorusi, w Siauliaj na Litwie, Orkiestrą Connecticut Virtuosi w  Hardford USA. Także Kwartetem Podlaskim Filharmonii w Białymstoku oraz Kwartetem Smyczkowym im Ciurlonisa z Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Współpracował z dyrygentami: Jerzy Salwarowski, Jan Miłosz Zarzycki, Dariusz Tabisz, Adrian Sylven Mackiewicz, Borisas Traubas- wykonując dzieła pisane na gitarę i orkiestrę takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Ferdinando Carulli, Mauro Giuliani, Joseph Haydn, Joaquin Rodrigo,  Aleksander Tansman.

Z Chórem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej wykonywał dzieło na głosy i gitarę Castelnuovo Tedesco pt "Romancero Gitano" napisane w oparciu o poezję Federico Garcia Lorca.

Koncertuje na lutniczym instrumencie (CUSTOM) z pracowni mistrzowskiej Jerzego Wysockiego z Krakowa oraz gitarze historycznej z 1830 roku z Monachium. Muzykę dawną natomiast na lutni z 1800.

Brał udział w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: Frederico Zigante (Francja), David Tannenbaum (USA), Jorge Cardoso (Hiszpania), Jad Azkoul (Izrael), Jerzy Nalepka, Alina Gruszka, Tomasz Zawierucha (Polska). 

Największym sukcesem wykonawczym było Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie  w Fivizzano (Włochy 2002) oraz tamże I miejsce w duecie z Algimantasem Pauliukevicius z Wilna w 2003.

Nagrywał dla TVP PR I, TVP Białystok, RAI – 3, TV-Litwy, a także mediów lokalnych.       Juror w konkursach gitarowych – Wilno (Litwa), Templin (Niemcy),Olsztyn,Kaliningrad,Gomel (Białoruś), także juror w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej pod patronatem Prezydenta RP A. Kwaśniewskiego (edycja 2003).

Od 1994 r. prezes organizacji pozarządowej – Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne ESK. W ramach jej działalności: dyrektor Studium Muzycznego ESK, wydawca gazety „Ełk i My”, organizator ok. 200 koncertów muzyki klasycznej, dziesięciu edycji Festiwali i Konkursów  Międzynarodowych, oraz akcji charytatywnych.

Współzałożyciel i redaktor pisma społeczno-kulturalnego pt "Ełk i My", także autor tekstów do pism branżowych: "Twoja Muza", "Sześć strun świata".

We współpracy z fundacją "Teraz Muzyka" wykładowca letnich kursów mistrzowskich w Gdańsku, Olsztynie i Goniądzu. 

Kompozytor. Za trzy częściowy utwór pt "Sonatina Wiosenna G dur op.2" w 2015 r. otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim "Renesans gitary". Pisze miniatury, etiudy, formy klasyczne, muzykę programową, fingerstyle, muzykę teatralną, a także piosenki wraz z tekstami. Napisał m.in. muzykę do spektaklu "Tryptyk Rzymski", opartego na poezji Jana Pawła II .

Nagrody

Za działalność edukacyjną, artystyczną i promocję kultury nominowany na Ełczanina Roku  oraz wielokrotnie nagradzany, m.in:

  • 2004 Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • 2005 Nagroda Starosty Powiatu Ełckiego
  • 2006 Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
  • 2007 Nagroda Prezydenta Miasta Ełk
  • 2008 nominacja do nagrody Prezydenta Ełku Biała Lilia w kategorii Ambasador Ełku. 
  • 2009 laureat VI edycji konkursu Najlepszy z Najlepszych org. Urząd Marszałkowski w Olsztynie 
  • 2013 Srebrny Medal Zasługi nadany przez Prezydenta RP B. Komorowskiego 
  • 2017 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk

Istotną rolę w  działalności W. Popielarza odgrywa pedagogika. Prowadzona pzrez niego orkiestra gitarowa (40 osób) złożona z większości uczniów  ZPSM I i II st  i Studium  Muzycznego koncertowała wielokrotnie na festiwalach w Niemczech, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie. Uczniowie  osiągali  najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych.Tylko w latach 2014- 2015  uzyskali 25 nagród od III do I.  W grudniu 2016 klasa wzięła udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres (Hiszpania).

Zobacz

Strona Ełckiego Stowarzyszenia Kulturalnego