Wojciech Popielarz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 14 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Image:wojciechpopielarz.jpg|thumb|right|200px|Wojciech Popielarz (archiwum W.Popielarza)]]  
+
[[image:Wojciech P z lutnią.jpg|thumb|right|290px]]
 +
[[image:Foto z gitarą koncert w Moskwie.jpg|thumb|right|290px]]
 +
[[image:Wojtek- w jury, solo siedzi ręde pod brodą..jpg|thumb|right|290px]]
 +
[[image:W.Ppielarz foto solo z gitara smoking .png|thumb|right|290px]]
  
(1968- ) - [[ewim:Ełk|ełcki]] muzyk, animator kulturalny.
+
 
 +
[[ewim:Ełk|Ełcki]] muzyk, animator kulturalny.
  
 
==Biografia i działalność artystyczna==
 
==Biografia i działalność artystyczna==
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Studiował także na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w tejże uczelni. Nauczyciel dyplomowany  w ZPSM I i II st. w Ełku.  
+
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Nauczyciel dyplomowany  w ZPSM I i II st. w Ełku. Od 2019 nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Filia w Ełku.
 +
Koncertował w 13 krajach Europy i USA. Obok recitali solowych i autorskich- wykonuje muzykę kameralną w duetach z fletem, ze skrzypcami, chórem mieszanym czy kwartetem smyczkowym.
  
Koncertował w 13 krajach Europy i USA. Obok recitali solowych i autorskich- wykonuje muzykę kameralną w duetach z fletem, ze skrzypcami, organami, chórem mieszanym czy kwartetem smyczkowym.  
+
Jako solista wykonywał koncerty z orkiestrami: Filharmonii Dolnośląskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Kameralnej im W.Lutosławskiego w Łomży, Filharmonii w Grodnie na Białorusi, w Siauliaj na Litwie, Orkiestrą Connecticut Virtuosi w Hardford USA, Kwartetem Podlaskim Filharmonii w Białymstoku oraz Kwartetem Smyczkowym im. M.K. Ciurlonisa z Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Współpracował z dyrygentami: Jerzy Salwarowski, Jan Miłosz Zarzycki, Dariusz Tabisz, Adrian Sylven Mackiewicz, Borisas Traubas- wykonując dzieła pisane na gitarę i orkiestrę takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Ferdinando Carulli, Mauro Giuliani, Joseph Haydn, Joaquin Rodrigo, Aleksander Tansman.
  
Jako solista wykonywał koncerty z orkiestrami: Filharmonii Dolnośląskiej,Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Kameralnej im W.Lutosławskiego w Łomży, Filharmonii w Grodnie na Białorusi, w Siauliaj na Litwie, Orkiestrą Connecticut Virtuosi w  Hardford USA. Także Kwartetem Podlaskim Filharmonii w Białymstoku oraz Kwartetem Smyczkowym im Ciurlonisa z Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Współpracował z dyrygentami: Jerzy Salwarowski, Jan Miłosz Zarzycki, Dariusz Tabisz, Adrian Sylven Mackiewicz, Borisas Traubas- wykonując dzieła pisane na gitarę i orkiestrę takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Ferdinando Carulli, Mauro Giuliani, Joseph Haydn, Joaquin Rodrigo,  Aleksander Tansman.  
+
Występował na festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Templinie (Niemcy). Festiwal "Sacrum et Musica" org. Filharmonia Kameralna im. W.Lutosławskiego w Łomży. Festiwal "Barok na Mazurach" org. Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury NA MAZURACH, Festiwal "Sztuka Kultury" Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim. "Muzyczne wieczory u Lutosławskich" w Dworze Lutosławskich w Drozdowie, "Karmelitańskie wieczory muzyczne" Klasztor Karmelitanek Bosych, w Witynach. Koncerty w: Domu Polski Wschodniej w Brukseli, Sali Rycerskiej w Klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie, na Zamku w Rynie, Sali Królewskiej Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie, w Auli Uniwersytetu Warmińsko Warmińskiego w Olsztynie, w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku, w CEiK w Olsztynie, Podczas wydarzenia: "Noc Muzeów" w Muzeum Przyrody w Drozdowie, "Gitarowych Integracji w AM w Gdańsku.
  
Z Chórem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej wykonywał dzieło na głosy i gitarę Castelnuovo Tedesco pt "Romancero Gitano" napisane w oparciu o poezję Federico Garcia Lorca.
+
https://www.fundacja-namazurach.pl/category/o-artystach/
  
Koncertuje na lutniczym instrumencie (CUSTOM) z pracowni mistrzowskiej Jerzego Wysockiego z Krakowa oraz gitarze historycznej z 1830 roku z Monachium. Muzykę dawną natomiast na lutni z 1800.
+
https://www.muzeum-drozdowo.pl/aktualnie/755-muzyczne-wieczory-u-lutoslawskich
  
Brał udział w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: Frederico Zigante (Francja), David Tannenbaum (USA), Jorge Cardoso (Hiszpania), Jad Azkoul (Izrael), Jerzy Nalepka, Alina Gruszka, Tomasz Zawierucha (Polska). 
+
https://www.muzeum-drozdowo.pl/aktualnie/758-koncert-duo-cantiga
  
Największym sukcesem wykonawczym było Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie  w Fivizzano (Włochy 2002) oraz tamże I miejsce w duecie z Algimantasem Pauliukevicius z Wilna w 2003.
+
Z Chórem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej wykonywał dzieło  Castelnuovo Tedesco pt. "Romancero Gitano" na chór i gitarę. Jest dyrygentem Chóru Mieszanego "CANTILENA" Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  
Nagrywał dla TVP PR I, TVP Białystok, RAI – 3, TV-Litwy, a także mediów lokalnych.
+
Koncertuje na hiszpańskim, lutniczym instrumencie Amalio Burguet model AB z Walencji, oraz na gitarze historycznej z 1830 roku z Monachium. https://www.guitarsalon.com/product/amalio-burguet-ab
     
 
Juror w konkursach gitarowych – Wilno (Litwa), Templin (Niemcy),Olsztyn,Kaliningrad,Gomel (Białoruś), także juror w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej pod patronatem Prezydenta RP A. Kwaśniewskiego (edycja 2003).
 
  
Od 1994 r. prezes organizacji pozarządowej – Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne ESK. W ramach jej działalności: dyrektor Studium Muzycznego ESK, wydawca gazety „Ełk i My”, organizator ok. 200 koncertów muzyki klasycznej, dziesięciu edycji Festiwali i Konkursów  Międzynarodowych, oraz akcji charytatywnych.
+
Brał udział w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: Frederico Zigante (Francja), David Tannenbaum (USA), Jorge Cardoso, Francisco Paco Seco (Hiszpania), Jad Azkoul (Izrael), Jan Paterek, Jerzy Nalepka, Alina Gruszka, Tomasz Zawierucha. Uczestniczy w konferencjach międzynarodowych gitary w Katowicach,Warszawie i Częstochowie.
 +
 
 +
Największym sukcesem wykonawczym było Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie  w Fivizzano (Włochy 2002) oraz tamże I miejsce w duecie z Algimantasem Pauliukevicius z Wilna w 2003. Nagrywał dla TVP PR I, TVP Białystok, RAI – 3, TV-Litwy, a także mediów lokalnych.
 +
 
 +
Juror w konkursach gitarowych – Wilno (Litwa), Templin (Niemcy),Częstochowa, Olsztyn,Kaliningrad, Gomel (Białoruś), Charków (Ukraina) także juror w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej pod patronatem Prezydenta RP (edycja 2003).
 +
 
 +
Od 1994 r. prezes organizacji pozarządowej – Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne ESK. W ramach jej działalności: dyrektor Studium Muzycznego ESK, wydawca gazety „Ełk i My”, organizator ok. 200 koncertów muzyki klasycznej, dziesięciu edycji Festiwali i Konkursów Międzynarodowych z udziałem Artystów  z Polski, Belgii,Holandii, Niemiec,Rosji, Litwy,Francji,RPA,USA, Hiszpanii,Ukrainy, Łotwy i Austrii. Międzyszkolnych Spotkań Gitarzystów w Ełku, konkursów: kompozytorskich, piosenki hiszpańskiej,plastycznych oraz akcji charytatywnych.
  
 
Współzałożyciel i redaktor pisma społeczno-kulturalnego pt "Ełk i My", także autor tekstów do pism branżowych: "Twoja Muza", "Sześć strun świata".
 
Współzałożyciel i redaktor pisma społeczno-kulturalnego pt "Ełk i My", także autor tekstów do pism branżowych: "Twoja Muza", "Sześć strun świata".
  
We współpracy z fundacją "Teraz Muzyka" wykładowca letnich kursów mistrzowskich w Gdańsku, Olsztynie i Goniądzu. 
+
We współpracy z fundacją "Teraz Muzyka" wykładowca letnich kursów mistrzowskich w Gdańsku, Olsztynie i Goniądzu. Prowadzi autorskie warsztaty na temat kompozycji, improwizacji, kreatywności i kameralistyki.
 +
 
 +
Kompozytor. Za trzy częściowy utwór pt "Sonatina Wiosenna G dur op.2" w 2015 r. otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim "Renesans gitary" w Gomlu. Pisze miniatury, etiudy, formy klasyczne, muzykę programową, fingerstyle, muzykę teatralną, a także piosenki wraz z tekstami. Napisał m.in. muzykę do spektaklu "Tryptyk Rzymski", opartego na poezji Jana Pawła II.
 +
 
 +
Wydał drukiem 11 zbiorów nut o charakterze pedagogicznym i koncertowym. Są to: miniatury, etiudy problematyczne, formy cykliczne ( suita, sonatina,sonata), muzyka programowa,fingerstyle, muzyka teatralna, bajka, piosenka, stylizacje tańców polskich i różnych narodów. Obok utworów solowych na gitarę wydał także 22 utwory kameralne na gitarę z towarzyszeniem głosu, skrzypiec,fletu, instrumentów perkusyjnych, od duetu do sekstetu.  Współpracuje głównie z wydawnictwem CICADIS  www.cicadis.eu
 +
# tytuł "Uśmiechnij się" wydawnictwo Absonic, Radwanice 2019
 +
# "Postcard from Caracas" wydawnictwo Grafpress, Ełk 2020
 +
# "Musical Impresions" kompozycje dla młodych gitarzystów. Wydawnictwo W&M  2020  St.Petersburg 
 +
# "Marsz robotów" miniatury na gitarę klasyczną i akustyczną. Wydawnictwo Cicadis, Kalej k/  Częstochowy  2021   
 +
# "Podniebny swing" wydawnictwo Cicadis 2022       
 +
# "Poranek na Mazurach" utwory koncertowe vol. I wydawnictwo Cicadis 2022
 +
# "Mozartiana"  utwory koncertowe vol. II  wydawnictwo Cicadis 2022   
 +
# "Znaki zodiaku"  wydawnictwo Cicadis  2023                                     
 +
# "Lokomotywa"  22 utwory kameralne, wydawnictwo Cicadis 2023
 +
# "Udanej podróży"  utwory na gitarę, Cicadis 2024
 +
# "Znaki zodiaku"  utwory na gitarę, Cicadis 2024
 +
 +
Nagrał dwie płyty kompaktowe.
 +
# "Lute & Guitar" (solowa)  Polskie Radio, Białystok 2004 
 +
#"Poranek na mazurach", wydawnictwo QBK- Small Great Music, Szczecin 2020 .  Zawiera 18 kompozycji autorskich solowych i zespołowych.  https://www.smallgreatmusic.com/store/p51/morning-in-masuria-poranek-na-mazurach-wojciech-popielarz.html
 +
Istotną rolę w  działalności W. Popielarza odgrywa pedagogika. Orkiestra gitarowa złożona z większości uczniów  ZPSM I i II st.  i Studium  Muzycznego koncertowała na festiwalach w Niemczech, Rosji, Białorusi, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie.  W grudniu 2016, klasa wzięła udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres (Hiszpania), a w 2018 w XIV Międzynarodowym Festiwalu w Panama City w Panamie. Uczniowie osiągali najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych. Ogólnie jako laureaci byli nagradzani 150 razy.
  
Kompozytor. Za trzy częściowy utwór pt "Sonatina Wiosenna G dur op.2" W 2015r otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim "Renesans gitary". Pisze miniatury, etiudy, formy klasyczne, muzykę programową, fingerstyle, muzykę teatralną. Także piosenki wraz z tekstami. Napisał m.in. muzykę do spektaklu "Tryptyk Rzymski" opartego na poezji Jana Pawła II .
+
15 grudnia 2016 r. wystąpił z recitalem gitarowym w Auli Teatralnej Centrum Nauk Humanistycznych UWM w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Tradycja 45-lecia edukacji muzycznej w Olsztynie. Problematyka kształcenia muzycznego na poziomie studiów wyższych w zmieniającym się obrazie zjawisk kulturowych".
  
 
==Nagrody==
 
==Nagrody==
Za działalność edukacyjną, artystyczną i promocję kultury nominowany na Ełczanina Roku  oraz wielokrotnie nagradzany, m.in:
+
Za działalność w obszarze szeroko rozumianej Kultury nagradzany:
 +
 
 
*2004 Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
 
*2004 Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
 
*2005 Nagroda Starosty Powiatu Ełckiego
 
*2005 Nagroda Starosty Powiatu Ełckiego
*2006 Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
+
*2005 Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
*2007 Nagroda Prezydenta Miasta Ełk
+
*2007 Nagroda Prezydenta Miasta Ełku
*2008 nominacja do nagrody Prezydenta Ełku Biała Lilia w kategorii Ambasador Ełku. 
+
*2008 Nominacja do nagrody Prezydenta Ełku Biała Lilia w kategorii Ambasador Ełku.  
*2009 laureat VI edycji konkursu Najlepszy z Najlepszych org. Urząd Marszałkowski w Olsztynie 
+
*2009 Medal i certyfikat w VI edycji konkursu Najlepszy z Najlepszych Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, za szczególne zasługi w promowaniu Warmii i Mazur w kraju i za granicą
*2013 Srebrny Medal Zasługi nadany przez Prezydenta RP B. Komorowskiego 
+
*2012  SREBRNY MEDAL ZASŁUGI. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
*2017 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk
+
*2012 wyróżnienie Ełcki Bocian w kategorii Kultura i ochrona dziedzictwa kulturalnego.Starosta Powiatu Ełckiego
 
+
*2015  medal  wydawnictwa Who is Who za działalność wydawniczą
Istotną rolę w  działalności odgrywa pedagogika. Prowadzona orkiestra gitarowa (40 osób) złożona z większości uczniów  ZPSM I i II st  i Studium  Muzycznego koncertowała wielokrotnie na festiwalach w Niemczech, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie. Uczniowie  osiągali  najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych.Tylko w latach 2014- 2015  uzyskali 25 nagród od III do I. 
+
*2017 i 2022 Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk w dziedzinie  Muzyka
 
+
*2019 tytuł OSOBOWOŚĆ ROKU  w kategorii Kultura. org. Polska Times
W grudniu 2016 klasa wyjeżdża do Hiszpanii wziąć udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres.
+
*2022 Nagroda Artystyczna BIAŁA LILIA nadana przez Prezydenta Miasta Ełku
 
+
*2022 Nominacja do tytułu Ełczanin Roku. Towarzystwo Miłośników Ełku
==Zobacz==
+
*2023 Brązowa odznaka CUM LAUDE. Zasłużony dla Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Ełku
[http://www.esk.org.pl  Strona Ełckiego Stowarzyszenia Kulturalnego]
+
*2023 Brązowy Medal: Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
 +
*2024 ODZNAKA HONOROWA za Zasługi dla Województwa Warmińsko- Mazurskiego.
 +
 +
==Multimedia==
 +
*https://www.youtube.com/watch?v=EE7-Eqx0rNY
 +
*https://www.youtube.com/watch?v=AFqpmFjzx1M
 +
*https://www.youtube.com/watch?v=phaIUCDLNjE
 +
*https://www.youtube.com/watch?v=aYIlkRoI4Us&t=10s
 +
*https://www.youtube.com/watch?v=Prtw5UDVscM
 +
 +
==Źródło==
 +
Informacje od Wojciecha Popielarza.
  
 
[[Category:Muzycy, kompozytorzy i piosenkarze|Popielarz, Wojciech]]
 
[[Category:Muzycy, kompozytorzy i piosenkarze|Popielarz, Wojciech]]

Aktualna wersja na dzień 10:19, 26 sty 2024

Wojciech P z lutnią.jpg
Foto z gitarą koncert w Moskwie.jpg
Wojtek- w jury, solo siedzi ręde pod brodą..jpg
W.Ppielarz foto solo z gitara smoking .png


Ełcki muzyk, animator kulturalny.

Biografia i działalność artystyczna

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Nauczyciel dyplomowany w ZPSM I i II st. w Ełku. Od 2019 nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Filia w Ełku. Koncertował w 13 krajach Europy i USA. Obok recitali solowych i autorskich- wykonuje muzykę kameralną w duetach z fletem, ze skrzypcami, chórem mieszanym czy kwartetem smyczkowym.

Jako solista wykonywał koncerty z orkiestrami: Filharmonii Dolnośląskiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Kameralnej im W.Lutosławskiego w Łomży, Filharmonii w Grodnie na Białorusi, w Siauliaj na Litwie, Orkiestrą Connecticut Virtuosi w Hardford USA, Kwartetem Podlaskim Filharmonii w Białymstoku oraz Kwartetem Smyczkowym im. M.K. Ciurlonisa z Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Współpracował z dyrygentami: Jerzy Salwarowski, Jan Miłosz Zarzycki, Dariusz Tabisz, Adrian Sylven Mackiewicz, Borisas Traubas- wykonując dzieła pisane na gitarę i orkiestrę takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Ferdinando Carulli, Mauro Giuliani, Joseph Haydn, Joaquin Rodrigo, Aleksander Tansman.

Występował na festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Templinie (Niemcy). Festiwal "Sacrum et Musica" org. Filharmonia Kameralna im. W.Lutosławskiego w Łomży. Festiwal "Barok na Mazurach" org. Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury NA MAZURACH, Festiwal "Sztuka Kultury" Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim. "Muzyczne wieczory u Lutosławskich" w Dworze Lutosławskich w Drozdowie, "Karmelitańskie wieczory muzyczne" Klasztor Karmelitanek Bosych, w Witynach. Koncerty w: Domu Polski Wschodniej w Brukseli, Sali Rycerskiej w Klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie, na Zamku w Rynie, Sali Królewskiej Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie, w Auli Uniwersytetu Warmińsko Warmińskiego w Olsztynie, w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku, w CEiK w Olsztynie, Podczas wydarzenia: "Noc Muzeów" w Muzeum Przyrody w Drozdowie, "Gitarowych Integracji w AM w Gdańsku.

https://www.fundacja-namazurach.pl/category/o-artystach/

https://www.muzeum-drozdowo.pl/aktualnie/755-muzyczne-wieczory-u-lutoslawskich

https://www.muzeum-drozdowo.pl/aktualnie/758-koncert-duo-cantiga

Z Chórem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej wykonywał dzieło Castelnuovo Tedesco pt. "Romancero Gitano" na chór i gitarę. Jest dyrygentem Chóru Mieszanego "CANTILENA" Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Koncertuje na hiszpańskim, lutniczym instrumencie Amalio Burguet model AB z Walencji, oraz na gitarze historycznej z 1830 roku z Monachium. https://www.guitarsalon.com/product/amalio-burguet-ab

Brał udział w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: Frederico Zigante (Francja), David Tannenbaum (USA), Jorge Cardoso, Francisco Paco Seco (Hiszpania), Jad Azkoul (Izrael), Jan Paterek, Jerzy Nalepka, Alina Gruszka, Tomasz Zawierucha. Uczestniczy w konferencjach międzynarodowych gitary w Katowicach,Warszawie i Częstochowie.

Największym sukcesem wykonawczym było Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie w Fivizzano (Włochy 2002) oraz tamże I miejsce w duecie z Algimantasem Pauliukevicius z Wilna w 2003. Nagrywał dla TVP PR I, TVP Białystok, RAI – 3, TV-Litwy, a także mediów lokalnych.

Juror w konkursach gitarowych – Wilno (Litwa), Templin (Niemcy),Częstochowa, Olsztyn,Kaliningrad, Gomel (Białoruś), Charków (Ukraina) także juror w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej pod patronatem Prezydenta RP (edycja 2003).

Od 1994 r. prezes organizacji pozarządowej – Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne ESK. W ramach jej działalności: dyrektor Studium Muzycznego ESK, wydawca gazety „Ełk i My”, organizator ok. 200 koncertów muzyki klasycznej, dziesięciu edycji Festiwali i Konkursów Międzynarodowych z udziałem Artystów z Polski, Belgii,Holandii, Niemiec,Rosji, Litwy,Francji,RPA,USA, Hiszpanii,Ukrainy, Łotwy i Austrii. Międzyszkolnych Spotkań Gitarzystów w Ełku, konkursów: kompozytorskich, piosenki hiszpańskiej,plastycznych oraz akcji charytatywnych.

Współzałożyciel i redaktor pisma społeczno-kulturalnego pt "Ełk i My", także autor tekstów do pism branżowych: "Twoja Muza", "Sześć strun świata".

We współpracy z fundacją "Teraz Muzyka" wykładowca letnich kursów mistrzowskich w Gdańsku, Olsztynie i Goniądzu. Prowadzi autorskie warsztaty na temat kompozycji, improwizacji, kreatywności i kameralistyki.

Kompozytor. Za trzy częściowy utwór pt "Sonatina Wiosenna G dur op.2" w 2015 r. otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim "Renesans gitary" w Gomlu. Pisze miniatury, etiudy, formy klasyczne, muzykę programową, fingerstyle, muzykę teatralną, a także piosenki wraz z tekstami. Napisał m.in. muzykę do spektaklu "Tryptyk Rzymski", opartego na poezji Jana Pawła II.

Wydał drukiem 11 zbiorów nut o charakterze pedagogicznym i koncertowym. Są to: miniatury, etiudy problematyczne, formy cykliczne ( suita, sonatina,sonata), muzyka programowa,fingerstyle, muzyka teatralna, bajka, piosenka, stylizacje tańców polskich i różnych narodów. Obok utworów solowych na gitarę wydał także 22 utwory kameralne na gitarę z towarzyszeniem głosu, skrzypiec,fletu, instrumentów perkusyjnych, od duetu do sekstetu. Współpracuje głównie z wydawnictwem CICADIS www.cicadis.eu

  1. tytuł "Uśmiechnij się" wydawnictwo Absonic, Radwanice 2019
  2. "Postcard from Caracas" wydawnictwo Grafpress, Ełk 2020
  3. "Musical Impresions" kompozycje dla młodych gitarzystów. Wydawnictwo W&M 2020 St.Petersburg
  4. "Marsz robotów" miniatury na gitarę klasyczną i akustyczną. Wydawnictwo Cicadis, Kalej k/ Częstochowy 2021
  5. "Podniebny swing" wydawnictwo Cicadis 2022
  6. "Poranek na Mazurach" utwory koncertowe vol. I wydawnictwo Cicadis 2022
  7. "Mozartiana" utwory koncertowe vol. II wydawnictwo Cicadis 2022
  8. "Znaki zodiaku" wydawnictwo Cicadis 2023
  9. "Lokomotywa" 22 utwory kameralne, wydawnictwo Cicadis 2023
  10. "Udanej podróży" utwory na gitarę, Cicadis 2024
  11. "Znaki zodiaku" utwory na gitarę, Cicadis 2024

Nagrał dwie płyty kompaktowe.

  1. "Lute & Guitar" (solowa) Polskie Radio, Białystok 2004
  2. "Poranek na mazurach", wydawnictwo QBK- Small Great Music, Szczecin 2020 . Zawiera 18 kompozycji autorskich solowych i zespołowych. https://www.smallgreatmusic.com/store/p51/morning-in-masuria-poranek-na-mazurach-wojciech-popielarz.html

Istotną rolę w działalności W. Popielarza odgrywa pedagogika. Orkiestra gitarowa złożona z większości uczniów ZPSM I i II st. i Studium Muzycznego koncertowała na festiwalach w Niemczech, Rosji, Białorusi, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie. W grudniu 2016, klasa wzięła udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres (Hiszpania), a w 2018 w XIV Międzynarodowym Festiwalu w Panama City w Panamie. Uczniowie osiągali najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych. Ogólnie jako laureaci byli nagradzani 150 razy.

15 grudnia 2016 r. wystąpił z recitalem gitarowym w Auli Teatralnej Centrum Nauk Humanistycznych UWM w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Tradycja 45-lecia edukacji muzycznej w Olsztynie. Problematyka kształcenia muzycznego na poziomie studiów wyższych w zmieniającym się obrazie zjawisk kulturowych".

Nagrody

Za działalność w obszarze szeroko rozumianej Kultury nagradzany:

  • 2004 Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • 2005 Nagroda Starosty Powiatu Ełckiego
  • 2005 Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 2007 Nagroda Prezydenta Miasta Ełku
  • 2008 Nominacja do nagrody Prezydenta Ełku Biała Lilia w kategorii Ambasador Ełku.
  • 2009 Medal i certyfikat w VI edycji konkursu Najlepszy z Najlepszych Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, za szczególne zasługi w promowaniu Warmii i Mazur w kraju i za granicą
  • 2012 SREBRNY MEDAL ZASŁUGI. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  • 2012 wyróżnienie Ełcki Bocian w kategorii Kultura i ochrona dziedzictwa kulturalnego.Starosta Powiatu Ełckiego
  • 2015 medal wydawnictwa Who is Who za działalność wydawniczą
  • 2017 i 2022 Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk w dziedzinie Muzyka
  • 2019 tytuł OSOBOWOŚĆ ROKU w kategorii Kultura. org. Polska Times
  • 2022 Nagroda Artystyczna BIAŁA LILIA nadana przez Prezydenta Miasta Ełku
  • 2022 Nominacja do tytułu Ełczanin Roku. Towarzystwo Miłośników Ełku
  • 2023 Brązowa odznaka CUM LAUDE. Zasłużony dla Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Ełku
  • 2023 Brązowy Medal: Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
  • 2024 ODZNAKA HONOROWA za Zasługi dla Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Multimedia

Źródło

Informacje od Wojciecha Popielarza.