Wiesław Zawistowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.
Barbara i Wiesław Zawistowscy, Figura ceramiczna „Baba z pydami”, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.
Barbara i Wiesław Zawistowscy, Dwojaczki, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.

Garncarz, ceramik, pracuje z siostrą Barbarą Zawistowską

Biografia

Artysta urodzony w latach 50. XX wieku. Urodził się i mieszkał w Olsztynie. Był nauczycielem zajęć plastycznych w II Liceum Ogólnokształcących w Olsztynie. W 1978 r. zorganizował, wspólnie z siostrą, Barbarą Zawistowską, pracownię ceramiczną w Dągach. W 1986 r. pracownię przeniósł do Dywit. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórczość

Początkowo zajmował się metaloplastyką i płaskorzeźbą, zajmował się wykonawstwem stylizowanych mebli. Spotkanie z Józefem Borysem zainspirowało Wiesława Zawistowskiego do zajęcia się twórczością ceramiczną. Pierwszymi dziełami były kufle ceramiczne. Następnie swoją uwagę skierował na sztukę ludową Warmii i Mazur. „Poza kształtami i kolorystyką naczyń interesowały ich - Wiesława Zawistowskiego i Barbarę Zawistowską, i to przede wszystkim, kafle mazurskie. Zaczęli wytwarzać miniaturki tych kafli w formie plakietek oraz wykorzystywali znajdujące się na nich malunki jako motywy zdobnicze (…) czerpią ponadto wzory z ludowych mebli malowanych, z kwiatonów znajdujących się na licach skrzyń oraz z czepców warmińskich. Część ceramiki o cechach ludowości ma odmienną kolorystykę i zdobnictwo” [1]. Zawistowski również wyrób miniatur kafli mazurskich, którymi ozdabiał dzbany, dwojaki, kubki, filiżanki, misy, talerze. Wytwarza ceramikę historyczną oraz z motywami patriotycznymi. Większość prac powstaje w gipsowych formach, większość jest szkliwiona. Zawistowski ponadto robi ikony, ceramiczne obrazy świętych zamontowane na desce oraz rzeźby ceramiczne.

Konkursy i wystawy

Artysta uczestniczył w wielu wystawach, jarmarkach, pokazach i konkursach, m.in.:

Bibliografia

  • Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 38-41.

Przypisy

  1. Beba, Bożena,Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008. – S. 39.