Wacław Żuk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Slaju (dyskusja | edycje) z dnia 14:26, 1 mar 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wacław Żuk w Centrum Szkolenia WOP, 1983 r. Chór zajął drugie miejsce w Świeradowie Zdrój.

(1912-1991) – muzyk, działacz kulturalny, twórca i kierownik amatorskich zespołów artystycznych

Biografia

Urodził się w 1912 r. w Zwierzyńcu w powiecie zamojskim-zmarł w 1991r.w Kętrzynie. Ukończył szkołę średnią, a następnie Seminarium Nauczycielskie w Szczebrzeszynie. Walczył w kampanii wrześniowej. Po wojnie mieszkał w Malborku, Kętrzynie i Kozłowie.

Działalność

Przed 1939 r. pracował jako kapelmistrz w Izbicy nad Wieprzem i był nauczycielem w Zamościu, gdzie prowadził lekcje śpiewu i chór szkolny. W czasie wojny pracował jako leśniczy w Klemensowie (Poznańskie). Od 1945 r. był nauczycielem w gimnazjum w Tarnogórze. Potem pracował w przemyśle cukrowniczym w Malborku, a od 1956 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora cukrowni w Kętrzynie. Równocześnie cały czas prowadził działalność muzyczną. Założył w Kętrzynie orkiestrę dętą, kwartet męski, sekstet żeński i zespół chóralny „Echo”, który szybko zyskał rozgłos. Chór występował m.in. w Bartoszycach, Węgorzęwie, Piszu, Szczytnie, Giżycku, Olsztynie, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Katowicach, Warszawie i Kaliningradzie. Wacław Żuk prowadził chór do 1973 r. W tym samym czasie, w latach 1962-1973, był kierownikiem Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie, przez pewien czas kierował także chórem dziecięcym. W 1973 r. przeniósł się do kombinatu hodowlanego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Kozłowie w powiecie nidzickim, gdzie zorganizował chór amatorski i orkiestrę dętą. W 1977 r. powrócił do Kętrzyna i zorganizował zespół pieśni i tańca „Agrokompleks”. W 1979 r. opuścił zespół, ale nie rozstał się z działalnością artystyczną. Prowadził chór w Liceum Ogólnokształcącym w Kętrzynie i w Karolewie. Od 1981 r. prowadził także chór męski Wojsk Ochrony Pogranicza.

Osiągnięcia

  • I miejsce z orkiestrą dętą z Kozłowa na konkursie orkiestr w Olsztynie (1976)
  • I miejsce z chórem Wojsk Ochrony Pogranicza na przeglądzie męskich chórów wyższych uczelni wojskowych w Toruniu (1987)

Nagrody i odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Złota Odznaka Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych
  • Złota Odznaka „Zasłużonym dla Warmii i Mazur”
  • Odznaka „Zasłużonego Działacza Kultury”
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za całokształt pracy (1976)

Przypisy


Bibliografia

  1. Oracki, Tadeusz: Twórcy i działacze kultury w województwie olsztyńskim w latach 1945-1970 / Tadeusz Oracki. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 1975. - S. 211.
  2. Rutkowska-Kupran Maria: Rozśpiewał nie tylko Kętrzyn - Wacław Żuk / Maria Rutkowska-Kupran // W: Kętrzyn - oni tworzyli historię / [red. Lucyna Tokarczyk, Maria Rutkowska-Kupran]. - Olsztyn : Wydawnictwo Studio „Antykwa” ; Kętrzyn : Towarzystwo Miłośników Kętrzyna, 2007. - S. 44-46.