Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
 
Linia 1: Linia 1:
Stowarzyszenie działające od 1986 r., którego celem jest propagowanie wiedzy o regionie, a także wspieranie rozwoju gospodarczego i kulturalnego powiatu mrągowskiego.
+
Stowarzyszenie działające od 1986 r., którego celem jest propagowanie wiedzy o regionie, a także wspieranie rozwoju gospodarczego i kulturalnego [[ewim:Powiat mrągowski|powiatu mrągowskiego]].
 
[[Image:towm.jpg|thumb|right|200px|Źródło: [http://www.it.mragowo.pl/tmzm,2,573,pl.html Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej] ]]
 
[[Image:towm.jpg|thumb|right|200px|Źródło: [http://www.it.mragowo.pl/tmzm,2,573,pl.html Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej] ]]
  
Linia 12: Linia 12:
  
 
== Działania  ==
 
== Działania  ==
Promując wiedzę o regionie członkowie Towarzystwa starają się upamiętniać historyczne i kulturowe tradycje Mrągowa i okolic m.in. poprzez publikowanie reportaży i opowiadań obrazujących życie mieszkańców Ziemi Mrągowskiej w przeszłości w pismach lokalnych, ogólnopolskich i prasie polonijnej. Organizują promocje książek poświęconych tematyce regionalnej, jak [[Katarzyna Enerlich |Katarzyny Enerlich]] ''Prowincja pełna gwiazd'' (2010), ''Prowincja pełna marzeń'' (2009). Organizują też spotkania, wykłady i odczyty jak, np. ''Spotkanie z historią mazurską'' (2009), ''Mazurzy jako uczestnicy życia publicznego w Powiecie Mrągowskim'' (2009) – poświęcone mieszkańcom Prus Wschodnich, Przedstawiciele Towarzystwa uczestniczą w organizacji imprez okolicznościowych upamiętniających wydarzenia i rocznice ważne dla ich regionu, współorganizują „[[Dni Mrągowa]]” (od 2007 r.). Współpracują przy tym z instytucjami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami społecznymi działającymi na tym terenie, a także z miejscowymi redakcjami gazet: „[[Panorama Ziemi Mazurskiej |Panoramy Ziemi Mazurskiej]]” i „[[Gazeta Mrągowska |Gazety Mrągowskiej]]”. Wspólnie z innymi instytucjami, Towarzystwo prowadzi akcje na rzecz mieszkańców powiatu mrągowskiego. Są wśród tych działań spektakle teatralne, wycieczki, z cyklu ''Spacerkiem po Mrągowie'', konkursy dla mieszkańców i uczniów szkół, np. wiedzy o powiecie mrągowskim (2009), ''Pamiątka z Mrągowa i z Powiatu Mrągowskiego'' (2008), ''Moja Mała Ojczyzna'' (2000-2003). Towarzystwo zbiera też dane o osobach zasłużonych dla miasta i powiatu mrągowskiego i prezentuje ich dorobek w prasie lokalnej.  
+
Promując wiedzę o regionie członkowie Towarzystwa starają się upamiętniać historyczne i kulturowe tradycje [[ewim:Mrągowo|Mrągowa]] i okolic m.in. poprzez publikowanie reportaży i opowiadań obrazujących życie mieszkańców Ziemi Mrągowskiej w przeszłości w pismach lokalnych, ogólnopolskich i prasie polonijnej. Organizują promocje książek poświęconych tematyce regionalnej, jak [[Katarzyna Enerlich |Katarzyny Enerlich]] ''Prowincja pełna gwiazd'' (2010), ''Prowincja pełna marzeń'' (2009). Organizują też spotkania, wykłady i odczyty jak, np. ''Spotkanie z historią mazurską'' (2009), ''Mazurzy jako uczestnicy życia publicznego w Powiecie Mrągowskim'' (2009) – poświęcone mieszkańcom Prus Wschodnich, Przedstawiciele Towarzystwa uczestniczą w organizacji imprez okolicznościowych upamiętniających wydarzenia i rocznice ważne dla ich regionu, współorganizują „[[Dni Mrągowa]]” (od 2007 r.). Współpracują przy tym z instytucjami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami społecznymi działającymi na tym terenie, a także z miejscowymi redakcjami gazet: „[[Panorama Ziemi Mazurskiej |Panoramy Ziemi Mazurskiej]]” i „[[Gazeta Mrągowska |Gazety Mrągowskiej]]”. Wspólnie z innymi instytucjami, Towarzystwo prowadzi akcje na rzecz mieszkańców powiatu mrągowskiego. Są wśród tych działań spektakle teatralne, wycieczki, z cyklu ''Spacerkiem po Mrągowie'', konkursy dla mieszkańców i uczniów szkół, np. wiedzy o powiecie mrągowskim (2009), ''Pamiątka z Mrągowa i z Powiatu Mrągowskiego'' (2008), ''Moja Mała Ojczyzna'' (2000-2003). Towarzystwo zbiera też dane o osobach zasłużonych dla miasta i powiatu mrągowskiego i prezentuje ich dorobek w prasie lokalnej.  
  
 
== Bibliografia  ==
 
== Bibliografia  ==
Linia 21: Linia 21:
  
 
[[Category:Powiat mrągowski]]
 
[[Category:Powiat mrągowski]]
 
+
[[Category:Mrągowo]]
[[Category:Stowarzyszenia i kluby]]
+
[[Category:Stowarzyszenia]]
[[Category:1981-1990]]
+
[[Category: 1945-1989]] [[Category:1990-]]
[[Category:1991-2000]]
 
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 

Aktualna wersja na dzień 14:21, 2 paź 2014

Stowarzyszenie działające od 1986 r., którego celem jest propagowanie wiedzy o regionie, a także wspieranie rozwoju gospodarczego i kulturalnego powiatu mrągowskiego.

Siedziba

11-700 Mrągowo, Mrągowo 5 lok. 10

Władze

Działania

Promując wiedzę o regionie członkowie Towarzystwa starają się upamiętniać historyczne i kulturowe tradycje Mrągowa i okolic m.in. poprzez publikowanie reportaży i opowiadań obrazujących życie mieszkańców Ziemi Mrągowskiej w przeszłości w pismach lokalnych, ogólnopolskich i prasie polonijnej. Organizują promocje książek poświęconych tematyce regionalnej, jak Katarzyny Enerlich Prowincja pełna gwiazd (2010), Prowincja pełna marzeń (2009). Organizują też spotkania, wykłady i odczyty jak, np. Spotkanie z historią mazurską (2009), Mazurzy jako uczestnicy życia publicznego w Powiecie Mrągowskim (2009) – poświęcone mieszkańcom Prus Wschodnich, Przedstawiciele Towarzystwa uczestniczą w organizacji imprez okolicznościowych upamiętniających wydarzenia i rocznice ważne dla ich regionu, współorganizują „Dni Mrągowa” (od 2007 r.). Współpracują przy tym z instytucjami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami społecznymi działającymi na tym terenie, a także z miejscowymi redakcjami gazet: „Panoramy Ziemi Mazurskiej” i „Gazety Mrągowskiej”. Wspólnie z innymi instytucjami, Towarzystwo prowadzi akcje na rzecz mieszkańców powiatu mrągowskiego. Są wśród tych działań spektakle teatralne, wycieczki, z cyklu Spacerkiem po Mrągowie, konkursy dla mieszkańców i uczniów szkół, np. wiedzy o powiecie mrągowskim (2009), Pamiątka z Mrągowa i z Powiatu Mrągowskiego (2008), Moja Mała Ojczyzna (2000-2003). Towarzystwo zbiera też dane o osobach zasłużonych dla miasta i powiatu mrągowskiego i prezentuje ich dorobek w prasie lokalnej.

Bibliografia

  1. lg: Statuetka dla prezesa : 30 lat działalności TMZM / lg // „Magazyn Mrągowski”. - 2003, nr 17, s. 4.

Zobacz też