Telewizja Elbląska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 16:58, 26 paź 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Telewizji Elbląskiej.
Źródło: http://e-olimpia.com/

Prywatna telewizja lokalna działająca na terenie Elbląga i Braniewa od 1994 r.

Historia

Autorem pomysłu na budowę jednej sieci kablowej dla całego miasta, umożliwiającej powstanie telewizji miejskiej był Wiesław Miszewski, właściciel jednego ze sklepów z elektroniką i twórca małej sieci kablowej na osiedlu „Za Politechniką” w Elblągu. Pomysł był na tyle atrakcyjny, że Zarząd Miasta, w porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi i innymi administratorami ogłosił konkurs na budowę w Elblągu sieci kablowej, obejmującej całe miasto. Konkurs odbył się wiosną 1993 r. Z 16 nadesłanych ofert komisja konkursowa wybrała projekt zaprezentowany przez Telewizję Kablową VECTRA Sp. z o.o. z Gdyni. W ramach podpisanego porozumienia, Vectra zobowiązała się utworzyć w Elblągu nową spółkę a także uruchomić program lokalny. Pierwsi abonenci otrzymali sygnał telewizyjny już 2 czerwca 1993 r. W ofercie Vectry było 18 programów telewizyjnych, w większości zagranicznych, w tym kanał lokalny z komunikatami tekstowymi. W styczniu 1994 r. na kanale pojawiły się pierwsze lokalne relacje telewizyjne z przywitania Nowego Roku, elbląskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a później z wyborów Miss Elbląga. 13 marca nadano po raz pierwszy audycję o nazwie „Reporter”, która miała być lokalnym tygodnikiem informacyjnym. Regularne nadawanie programu lokalnego nastąpiło w sierpniu 1994 r. Telewizja Vectra-El, bo tak przez pierwsze dwa lata nazywał się program, dysponowała malutkim pokojem, jedną kamerą, magnetowidem i komputerem Amiga. Na sprzęcie tym produkowano półgodzinne audycje ukazujące się w soboty i niedziele. Tygodnik w tej formie przetrwał ponad rok. W tym czasie redakcji udało się pozyskać i zaadaptować korytarz w łączniku hotelowca przy ul. Jaśminowej, gdzie przeniesiono stację czołową i zbudowano niewielkie studio telewizyjne. Codzienne nadawanie „Wiadomości Elbląskich” zainicjowano na jesieni 1995 r. w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej. Ukazywały się one o 17:30 (po „Teleexpressie”, nadawanym wówczas o 17:15) i powtarzane o godz. 20:00 i 22:00. Pierwszą koncesję VECTRA, jako nadawca, uzyskała w październiku 1996 r. Program zarejestrowano pod nazwą Telewizja Vectra-El. Kolejną koncesję, już pod nazwą Telewizja Elbląska, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała w maju 2002 r. Obecnie koncesjonariuszem i właścicielem Telewizji Elbląskiej jest Juliusz Marek.

Zespół redakcyjny

Od lipca 2008 r. Telewizję Elbląską tworzy zespół:

  • redaktor i wydawca - Joanna Kostańczuk
  • dziennikarze: Magdalena Detmer i Kamil Czyżak
  • operatorzy kamer i montażyści: Leszek Majchrzak, Piotr Majchrzak, Tomek Misiuk i Adrian Krasuski
  • operator emisji - Piotr Puchalski
  • grafik - Adam Barankiewicz
  • specjaliści ds. reklamy: Iwona Kosecka i Agata Marczyk

Dyrektorem ekonomicznym jest Kamila Marek a dyrektorem naczelnym - Piotr Marek. Przy telewizji działa Studio Centralne Telewizji Lokalnych Vectry, którego szefem jest Juliusz Marek a pomaga mu w organizacji pracy Mieczysław Jaworski.

Działalność

Misją stacji jest przekazywanie bieżących informacji, edukacja lokalna i samorządowa oraz rozwój demokracji lokalnej. Telewizja Elbląska inspiruje i współtworzy działania na styku społecznym i kulturalnym, promuje wydarzenia lokalne i ich twórców, upowszechnia wielodyscyplinarną wiedzę o Elblągu. Gromadzi przy tym archiwum zapisów wideo z życia miasta. W stacji powstają audycje informacyjne, magazyny, filmy dokumentalne i inne formy telewizyjne poświęcone głównie Elblągowi i elblążanom. Telewizja dociera do około 80 tysięcy mieszkańców Elbląga oraz 10 tysięcy mieszkańców Braniewa. Posiada przy tym trzy kanały telewizyjne:

  • kanał informacyjny Telewizji Elbląskiej - wspólny program informacyjno-publicystyczny, dotyczący Elbląga i Braniewa
  • kanał Telereklamy Elbląg - przekaz planszowy z informacjami i reklamami w Elblągu
  • kanał Telereklamy Braniewo - przekaz planszowy z informacjami i reklamami w Braniewie

Kanały, obecne w sieci kablowej, uzupełnia strona internetowa, umożliwiająca dostęp do materiałów dziennikarskich, archiwum programów i audycji osobom nie mającym możliwości oglądania lokalnych kanałów telewizyjnych. W lipcu 2001 roku nastąpiła zmiana programowa Telewizji Elbląskiej. Do tej pory na codzienny program składały się cztery emisje „Wiadomości Elbląskich” i innych audycji lokalnych („Elbląski Sport”, „Studio-El”, „Trybunalska 23”) oraz filmy fabularne, dokumentalne i audycje rozrywkowe. Kłopoty finansowe dystrybutora filmów i audycji uniwersalnych skłoniły zespół do zmiany formatu stacji z uniwersalnego na telewizję informacyjno-publicystyczną. Ponieważ Elbląg nie tworzy aż tylu wydarzeń, codzienny program został ograniczony do jednej premierowej godziny, nadawanej w pętli przez całą dobę. Telewizja Elbląska znana jest różnych inicjatyw, m.in. organizacji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłu zorganizowania konkursu na najładniejszy balkon, organizacji dnia bez samochodu, przekazania Polakom w Kazachstanie pierwszej anteny satelitarnej czy „oskarowej” formy koncertów noworocznych. Telewizja Elbląska użycza też czasu antenowego młodym elblążanom z Elbląskiej Młodzieżowej Inicjatywy Telewizyjnej oraz Telewizji Obywatelskiej. Audycje tworzone samodzielnie przez młodych ludzi emitowane są w każdy czwartek. W Telewizji można także zobaczyć audycje tworzone przez telewizję „e-światowid”.

Bibliografia

  1. Marek, Juliusz: Telewizja Elbląska 1994-2009 / Juliusz Marek // „Rocznik Elbląski”. – 2009, nr 22, s. 477-489.

Zobacz też