Tablica Ludwika Pelczarskiego w Ostródzie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 08:12, 19 maj 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Tablica poświęcona pamięci Ludwika Pelczarskiego, nauczyciela, działacza społecznego, bibliotekarza, dyrektora Biblioteki Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie powstała z inicjatywy Wojciecha Gudaczewskiego
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia
Tablica znajduje się w holu Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Ostródzie. Na zdjęciu uczestnicy uroczystości.
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia
Odsłonięcia tablicy dokonała córka Ludwika Pelczarskiego
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia

Historia

Inicjatorem ufundowania tablicy był Wojciech Gudaczewski z Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia” autor i koordynator projektu "Wspólne Dziedzictwo" realizowanego w ramach Programu Partnerstwo Miast i Obywateli Fundacji Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha. Projekt "Wspólne Dziedzictwo" zakładał szereg działań kulturalnych m.in.: konkursy plastyczne i literackie, odczyty, spotkania, przeglądy filmów, ufundowanie pomnika dawnych mieszkańców Ostródy i sześciu tablic pamiątkowych poświęconych mieszkańcom Ostródy, którzy zapisali się w historii miasta. Tablica znajduje się w holu Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Ostródzie. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem w tej szkole uczył a później był dyrektorem Ludwik Pelczarski. W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej udział wzięli: najbliższa rodzina Ludwika Pelczarskiego, Jego uczniowie i przyjaciele, przedstawiciele władz Powiatu Ostródzkiego, członkowie Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia”, dyrektor ZSZ im. S. Staszica Anna Grażyna Rutkiewicz i uczniowie szkoły. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 28 kwietnia 2004 roku.

Opis

Tablica została wykonana z ciemnego granitu o wymiarach 90cmx90cm z tekstem: "PAMIĘCI LUDWIKA PELCZARSKIEGO 1906 - 1984 ZASŁUŻONEGO DLA OŚWIATY OSTRÓDZKIEJ DYREKTORA GIMNAZJUM W OSTRÓDZIE DYREKTORA BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ROLNICZEJ W OLSZTYNIE". Fundusze na wykonanie i montaż tablicy pochodziły z dotacji Fundacji Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha, w ramach Programu Partnerstwo Miast i Obywateli.

Przypisy