Tablica Georga Jacoba Steenke w Ostródzie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 11:16, 30 cze 2016

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Tablica pamięci Jacoba Georga Steenke, projektanta i budowniczego Kanału Ostródzko-Elbląskiego.
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia

Tablica pamięci Jacoba Georga Steenke, odsłonięta została 3 maja 2004 roku.

Historia

Inicjatorem ufundowania tablicy był Wojciech Gudaczewski z Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia” autor i koordynator projektu "Wspólne Dziedzictwo" realizowanego w ramach Programu Partnerstwo Miast i Obywateli Fundacji Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha. Projekt "Wspólne Dziedzictwo" zakładał szereg działań kulturalnych m.in.: konkursy plastyczne i literackie, odczyty, spotkania, przeglądy filmów, ufundowanie pomnika dawnych mieszkańców Ostródy i sześciu tablic pamiątkowych poświęconych mieszkańcom Ostródy, którzy zapisali się w historii miasta. W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej udział wzięli: przedstawiciele władz miasta, powiatu członkowie Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreussen z Osterode am Harz, członkowie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieciej Jodły, członkowie Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia”, Mazurscy Puzoniści oraz mieszkańcy Ostródy. Tablica została odsłonięta 3 maja 2004 r, przez Burmistrza Ostródy.

Na zdjęciu: kapitanowie żeglugi śródlądowej, od lewej Henryk Hoch przewodniczący mniejszości niemieckiej, Waldemar Nalewajko, dyrektor Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, Wojciech Gudaczewski inicjator ufundowania tablicy
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia


Opis

Tablica została wykonana z ciemnego granitu o wymiarach 90x90 cm, z napisem: "Pamięci Jacoba Georga Steenke, 1801-1898, projektanta i budowniczego Kanału Ostródzko-Elbląskiego". Fundusze na wykonanie i montaż tablicy pochodziły z dotacji Fundacji Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha, w ramach Programu Partnerstwo Miast i Obywateli.

Przypisy