Suwalski Jarmark Folkloru w Węgorzewie - 1995

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 09:32, 16 paź 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Źródło: „Studia Angerburgica”,T. 14 (2007), s. 90.
Osiemnasta edycja Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, największej imprezy folklorystycznej w północno-wschodniej Polsce, zorganizowana w dniach 5-6 sierpnia 1995 r.



Organizator

Opis

Impreza zorganizowana w postaci dwumodułowej:

  • występy artystyczne, czyli prezentacja solistów oraz zespołów pieśni i tańca
  • kiermasz ludowy wraz z pokazami rzemiosł tradycyjnych

Wystąpiły zespoły z zagranicy. Występy artystów oceniane były przez jury. Nagrodą główną był wyjazd na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w roku następnym (1996). Niektórzy wykonawcy zwrócili szczególną uwagę jury. * Oznacza brak dokładnych danych.


Uczestnicy muzykujący

Soliści


Zespoły

Uczestnicy kiermaszu

  • Jan Adamowicz – Węgorzewo – rymarstwo, kaletnictwo
  • Józef Bacławski – Łyse – rzeźbiarstwo, plecionkarstwo
  • Juliusz (Julian) Szczęsny Batura – Augustów – linorytnictwo, grafika
  • Zdzisław Biegun – Zacisze – zabawkarstwo
  • Stanisław Bieryło – Suwałki – plastyka obrzędowa
  • Józef Bogdaszewski Budry/Węgorzewo - rzeźbiarstwo
  • Piotr Bogdaszewski – Budry - rzeźbiarstwo
  • Janina BorejkoPieczarki/Kętrzyn/Olsztyn – malarstwo, bursztyniarstwo
  • Stanisława Borek – Cieńsza - hafciarstwo
  • Henryk Borowski – Sejny – kowalstwo
  • Andrzej Bronakowski – Łupki - rzeźbiarstwo
  • Krystyna Bujkowska – Suwałki – hafciarstwo
  • Waleria Buńkowska – Baranowo – koronkarstwo, hafciarstwo
  • Mikołaj Buńkowski – Baranowo - malarstwo
  • Sławomir Buńkowski – Baranowo - malarstwo
  • Marianna Bziukiewicz – Wach - bursztyniarstwo
  • Stanisław Bziukiewicz – Wach - bursztyniarstwo
  • Zdzisław Bziukiewicz – Wach - bursztyniarstwo
  • Cecylia Chełska-Buczyńska-BuzaBotkuny – malarstwo, hafciarstwo, pisankarstwo
  • Małgorzata Chmiel – Siedliska – hafciarstwo
  • Mirosław Cichy – Begno - rzeźbiarstwo
  • Jarosław Czajka – Warszawa – malarstwo
  • Zofia Dobosz – [[ewim:Lidzbark Warmiński|Lidzbark Warmiński}} – hafciarstwo, koronkarstwo
  • Lidia Filipska – Węgorzewo – hafciarstwo, koronkarstwo
  • Janina Fiłonowicz – Ogonki – pieczywo, potrawy regionalne
  • Władysława Gaber – Poluńce - tkactwo
  • Andrzej (Antoni)* Galiński – Miłki - rzeźbiarstwo
  • Adam Gawejko – Węgorzewo - wikliniarstwo
  • Wanda Gawejko – Węgorzewo - koronkarstwo
  • Bogdan Głębocki – Olecko – ceramika, batik, tkactwo
  • Krystyna Głębocka – Olecko – ceramika, batik, tkactwo
  • Robert Guziewski – Kowale Oleckie - rzeźbiarstwo
  • Jadwiga Gwiazdowska – Sejny – rzeźbiarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo
  • Longin Gwiazdowski – Sejny - rzeźbiarstwo
  • Zygmunt Gwiazdowski – Sejny - rzeźbiarstwo
  • Jadwiga Iwaszkiewicz – Giżycko - rzeźbiarstwo
  • Mieczysław Izdebski – Giżycko/Ozorków – rzeźbiarstwo, malarstwo
  • Witold Jakuć – Markowszczyzna – malarstwo, rzeżbiarstwo
  • Jerzy Jankowski – Olsztyn - rzeźbiarstwo
  • Marek KałużaIława - rzeźbiarstwo
  • Czesława Klimaszewska – Suwałki – hafciarstwo, koronkarstwo
  • Jadwiga Kolenkiewicz – Węgorzewo – rzeźbiarstwo, grafika
  • Iweta Kowalowa – Krawczuny (Litwa) – plastyka obrzędowa
  • Jan Kowalski – Iława – rzeźbiarstwo, poezja
  • Ryszard Kucharczyk – Majdan Kozłowiecki – wyroby ze słomy, plastyka obrzędowa
  • Bazyli Kuna – Miklasze - plecionkarstwo
  • Jan Łabuć – Lidzbark Warmiński - rzeźbiarstwo
  • Helena Malewicka – Nowokolno - tkactwo
  • Mieczysław Malinowski – Lelek – rzeźbiarstwo
  • Marian Murat – Biskupiec - rzeźbiarstwo
  • Leon Nauniuk – Białystok - rzeźbiarstwo
  • Roman Noszczyk – Koziegłowy – wyroby z wiórów i łyka osikowego
  • Wanda Ostrowska – Suwałki – plastyka obrzędowa, koronkarstwo
  • Wiesław Perkowski – Gołdap - rzeźbiarstwo
  • Krystyna Prill – Nowa Wieś Ełcka – plastyka obrzędowa
  • Teresa Pryzmont – Wasilówka – tkactwo, hafciarstwo
  • Julianna Puławska – Pniewo – hafciarstwo, pisankarstwo
  • Celina Purta – Białystok – malarstwo
  • Józef Purta – Białystok - malarstwo
  • Anna Ropiak – Myszyniec Stary – wycinankarstwo, hafciarstwo, plastyka obrzędowa
  • Franciszek Ropiak – Myszyniec Stary - wycinankarstwo
  • Stanisław Ropiak – Myszyniec Stary – wycinankarstwo, pisankarstwo, plastyka obrzędowa
  • Tadeusz Sieniatowski – Wilkowo- garncarstwo
  • Lidia Starzyńska – Węgorzewo – pieczywo tradycyjne
  • Piotr Szałkowski – Sokółka - rzeźbiarstwo
  • Ryszard Szczęsny – Suwałki - hafciarstwo
  • Jolanta Szeksztelitie – Krawczuny – plastyka obrzędowa
  • Elżbieta Szocik – Giżycko – hafciarstwo
  • Marian Ściseł – Radzyń Podlaski - rzeźbiarstwo
  • Andrzej Stanisław Święcicki – Olsztyn - rzeźbiarstwo
  • Andrzej Wasilewski – Puńsk - rzeźbiarstwo
  • Krystyna Waszkiewicz – Suwałki - hafciarstwo
  • Mieczysław Wojtkowski – Olsztyn - rzeźbiarstwo


Bibliografia

  1. Woźniak, Emilia: Uczestnicy Jarmarków Folkloru w Węgorzewie / Emilia Zwoźniak // „Studia Angerburgica”. – T. 14 (2007), s. 74-186.

Zobacz też

  1. Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [1]