Spichlerz Mariacki w Braniewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:14, 1 wrz 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku.

Lokalizacja

Spichlerz został wybudowany na terenie Braniewa (niem. Braunsberg), w dawnym porcie nad rzeką Pasłęką (obecna ulica Portowa 6).

Historia

Spichlerz należał do kompleksu budynków magazynowych, znajdujących się na miejskim nabrzeżu portowym. W 1905 roku i po 1931 roku rozebrano trzy najstarsze spichrze z końca XVII wieku i pierwszej połowy wieku XVIII. Po 1954 zlikwidowano trzy kolejne, tak że z dużego zespołu rozciągającego się po obu stronach tej ulicy zachował się do dziś tylko jeden i to najmłodszy, z 1831 roku. W 2008 roku budynek został zakupiony przez osobę prywatną. Po wykonaniu renowacji obiektu i zaadoptowaniu go do nowych potrzeb powstała tu Restauracja „Spichlerz Mariacki”.

Opis

Jest to budynek bez cech stylowych, piętrowy z trzykondygnacyjnym poddaszem. Wzniesiono go na planie wydłużonego prostokąta – do wysokości pierwszej kondygnacji jest murowany z cegły, piętro i szczyt wykonano w konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą. Na parterze znajdują się okna i wjazd o łuku odcinkowym, wyżej umieszczono prostokątne okna wietrznikowe. Niegdyś w ścianie szczytowej mieściły się drzwi do poszczególnych komór i żuraw do wyciągania towarów. Drzwi wyciągu zamykane są okiennicami. Całość nakryto dachem dwuspadowym z dachówki z charakterystycznymi lukarnami. Pomieszczenia wewnątrz przykryte zostały stropami belkowymi, wspartymi na dwu rzędach słupów.

Bibliografia

  1. Chorostian, Bogusława: Braniewo / Bogusława Chorostian // W: Braniewo: z dziejów miasta i powiatu / red. Jerzy Chojnowski [et al.]. – Olsztyn : Pojezierze, 1973, s. 134.
  2. Katalog zabytków sztuki. T. 2: Województwo elbląskie. Braniewo, Frombork, Orneta i okolice. Z. 1: tekst / pod red. Mariana Arszyńskiego i Mariana Kutznera. - Warszawa : Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1980. - S. 27-29.

Zobacz też