Seven Festival Węgorzewo 2010

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 15:17, 28 lis 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Siedemnasta edycja Festiwalu Rockowego w Węgorzewie zorganizowanego w dniach 8-11 lipca 2010 roku.

Organizatorzy

  • Komitet Organizacyjny Festiwalu przy Urzędzie Miejskim w Węgorzewie pod przewodnictwem Aleksandra Iwaniuka
  • Rada Artystyczna:
    • Paweł Kostrzewa - Dyrektor Artystyczny Festiwalu
    • Romuald Jakubowski
    • Mariusz Owczarek

Przebieg

Kolejna zmiana formuły festiwalu. Koncerty odbyły się na trzech scenach (Duża scena, Parkowa oraz na pl. Wolności, w centrum miasta). W trakcie festiwalu odbył się międzynarodowy konkurs młodych zespołów, w którym uczestniczyło czternaście zespołów, a w tym siedem z zagranicy (Słowacja, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa oraz Norwegia). Obok konkursu międzynarodowego przeprowadzono także Przegląd Wojskowych Zespołów Rockowych oraz specjalny koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pn. „Polscy Artyści Chopinowi zagrali”. W ramach Festiwalu zorganizowano także szereg działań pn. „Rockowy Most Polska – Litwa”. Działania te zostały sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Sąsiedzi w działaniu Polska-Litwa 2007-2013”.

Uczestnicy

„Skvorcy Stepanova” tuż po ogłoszeniu wyników konkursu Seven Festival
Źródło:http://wegorzewo.wm.pl
(Fot. Anna Styrańczak)

Międzynarodowy konkurs na „Scenie Parkowej”

  • „Elephant Stone” (Polska)
  • „The Evergreen” (Polska)
  • „Hasiaci Pristroj” (Słowacja)
  • „Microexpression” (Polska)
  • „Thundertale” (Litwa)
  • „Mjut” (Polska)
  • „Nurth” (Polska)
  • „Rura” (Ukraina)
  • „Schody” (Polska)
  • „Skvorcy Stiepanova” (Rosja)
  • „Spital F.” (Białoruś)
  • „ToDobro” (Polska)
  • „Tommermenn” (Norwegia)
  • „Combo Muzikas Agentura” (Litwa)

Program

(według informacji z oficjalnej strony festiwalu)

  • 8 lipca (Scena Parkowa) – „Koniec Świata”, „Nook”, „Times from Nebula”, „California Stories Uncovered”, „Klimt”, „Strange Attractor”.
  • 9 lipca (Scena Parkowa – koncerty konkursowe : „Skvorcy Stiepanowa” (Rosja), „Mjut” (Polska), „The Evergreen” (Polska), „Schody” (Polska) „ToDobro” (Polska) oraz – poza konkursem - „Transsexdisco”
  • 9 lipca (Duża Scena) – koncert gwiazd z udziałem: „Seven Nation Army”, „Sztywny Pal Azji”, „Muchy”, „Lipali”, „Hey” oraz „Hunter”
  • 10 lipca (Scena Parkowa) – zespoły konkursowe („Microexpression” (Polska), „Thundertale” (Litwa), „Tommermenn” (Norwegia), „Combo Muzikas Agentura” (Litwa) oraz – poza konkursem - „Normalsi”.
  • 10 lipca (Duża Scena) – koncert gwiazd z udziałem: „Time to Express”, „The One Fires” (Australia), „Hurt”, „Closterkeller”, „Lacrimosa” (Szwajcaria).
  • 11 lipca (Scena na pl. Wolności) – koncert zespołów z Litwy: „D.I.K.V.A.Š”, „Memorial Faces” oraz „FID”.
  • 11 lipca (Scena Parkowa) – zespoły konkursowe: „D’Tails”, „Elephant Stone”, „Nurth” oraz – poza konkursem – „Kuśka Brothers”
  • 11 lipca (Scena na pl. Wolności) – koncerty w ramach Przeglądu Wojskowych Zespołów Rockowych oraz koncert pn. „Polscy Artyści Chopinowi zagrali” z udziałem zespołów: „Kim Nasung”, „Bionulor”, „NMOS”, „Rekombinacja”, „Seeding Life”, „Vasen Piparjuuri”, „ASDF”, Kacper Ziemianin, „Tunefreak”, „Unique Unit” i „Pleq”.
  • 11 lipca (Duża Scena) – koncert gwiazd z udziałem: „Sorry Boys”, „Kolaboranci”, „Hart & Soul”, „The legendarny Pink Dots”, „Vader” oraz „Sepultura”.

Nagrody

  • GRAND PRIX - 2.000 €.
  • Nagroda Publiczności – 500 €.
  • Nagroda Dziennikarzy – 250 €.
  • Nagroda za najlepszą rockową aranżacje utworu F. Chopina - 500 €.
  • Nagroda dla Indywidualności Konkursu Głównego - 250 €
  • Nagroda za przekaz artystyczny zawierający treści ekologiczne - 250 €

Laureaci

  • Nagroda Grand Prix – zespół „Skvorcy Stepanova” (Rosja)
  • Nagroda Publiczności – zespół „Skvorcy Stepanova” (Rosja)
  • Nagroda Dziennikarzy – zespół „Nurth” (Polska)
  • Nagroda za najlepszą rockową aranżacje utworu F. Chopina – zespół „D’Tails” (Białoruś)
  • Nagroda dla Indywidualności Konkursu Głównego dla Evlin (wokalista zespołu „Nurth”)
  • Nagroda za przekaz artystyczny zawierający treści ekologiczne – zespół „Elephant Stone” (Polska)

Jury

  • Paweł Kostrzewa (dyrektor artystyczny festiwalu)
  • Mariusz Owczarek (Polskie Radio Program Trzeci)
  • Tomasz Lipnicki (Lipali)
  • Grzegorz Kasjaniuk (Radio Olsztyn)
  • Tomasz Piekarski (Radio Białystok)
  • Michał Kirmuć („Teraz Rock”)
  • Marcin Staniszewski („Dziennik Gazeta Prawna”)
  • Łukasz Pacułt (Portal Onet.pl)

Bibliografia

  1. Trzy dni wśród gwiazd i w Trójce na żywo : Eko Union of Rock Festival '2009 za nami // „Gazeta Olsztyńska”. – 2009, nr 166, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 29, s. 12-13.
  2. Brzezińska, Magda: Festiwalowe lato w miastach nad jeziorami / Magda Brzezińska // „Gazeta Wyborcza”. – 2009, nr 95, dod. „Mazury Cud Natury”, s. 6-7.