Rzeźba Matki Bożej Niepokalanej w Bazylice w Świętej Lipce

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek sztuki sakralnej z pierwszej połowy XVIII wieku.

Lokalizacja

Rzeźba Immaculaty, czyli Matki Bożej Niepokalanej jest jedną z czterech kamiennych rzeźb znajdujących się na dziedzińcu kościoła pielgrzymkowego w Świętej Lipce i umiejscowiona jest w jego południowo-zachodnim narożniku.

Historia

Figura została wykonana w warsztacie Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu w 1732 roku. W późniejszych latach rzeźba poddawana była rekonstrukcji. Współczesne badania wskazują na ingerencje w obrębie lewego boku figury i dłoni.

Opis

Rzeźba ustawiona jest na kamiennym cokole, zwieńczonym dwoma elementami, na których widnieją inskrypcja w języku łacińskim i dekoracje. U podstawy wykuto datę „1732”. Rzeźbę w całości wykonano w kamieniu. Zdobią ją zewnętrzne elementy, jak pozłacana korona i półksiężyc u stóp Marii. Postać świętej zaprezentowano w sposób charakterystyczny dla baroku: dynamiczne, a jednocześnie zharmonizowane linie uzyskano dzięki specyficznemu układowi szat (liczne, ostro łamane, głębokie drapowania oraz kontrafałdy) i pozie ciała (lekkie wygięcie, noga wysunięta w kontrapoście, dłonie skierowane ku górze, lekko uniesiona głowa).

Ciekawostki

  • Jest to jedyna, jak dotąd, wykonana w kamieniu praca Jana Chrystiana Schmidta, której autorstwo jest poświadczone archiwalnie.
  • Rzeźba kosztowała 419 guldenów i 18 groszy, na co złożył się koszt materiału, transportu i wykonania dzieła.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Paszenda, Jerzy: Święta Lipka : monografia / Jerzy Paszenda. - Kraków : Wydawnictwo WAM, 2008. – S. 128.
  2. Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 50-51.