Ryszard Zalewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 12:50, 24 lip 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Janusz Porycki, Panorama sportu Warmii i Mazur, Centrum Promocji i Reklamy WIP, 2010, s. 210-212.

(1928-1983) – olsztyński dziennikarz związany z „Gazetą Olsztyńską

Biografia

Urodził się 19 lipca 1928 r. w Brześciu w rodzinie inżyniera-ogrodnika, właściciela dużego gospodarstwa. Na Warmię i Mazury trafił jesienią 1945 r. Wraz z rodziną osiedlił się w Morągu, gdzie zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym. Studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od najmłodszych lat interesował się sportem. Uprawiał wiele dyscyplin, m.in.: koszykówkę, siatkówkę, lekkoatletykę, kolarstwo, jeździectwo, jednak interesowały go niemal wszystkie formy aktywności sportowej. Z dziennikarstwem sportowym związany był przez 31 lat. Zmarł 12 lipca 1983 r.

Działalność

W czasie studiów współtworzył uczelniany biuletyn informacyjny. Pracował jako dziennikarz toruńskiego oddziału „Gazety Pomorskiej”, gdzie otrzymał etat stażysty. Następnie został zatrudniony w redakcji nowopowstającego w Olsztynie pisma „Głos Olsztyński”, wydawanego od 6 kwietnia 1970 r. jako „Gazeta Olsztyńska”. Jako redaktor działu sportowego popularyzował kulturę fizyczną w regionie. Był także sprawnym organizatorem imprez sportowych, m.in. wyścig kolarski Dookoła Warmii i Mazur czy Międzynarodowe Zawody Jeździeckie. Był aktywnym działaczem: pełnił funkcję szefa związku kolarskiego, członka zarządu Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, relacjonował wydarzenia z udziałem drużyn z Kortowa. Uczestniczył w życiu społecznym środowiska dziennikarskiego Olsztyna i okolic. 25 lat kierował działem sportowym „Gazety Olsztyńskiej”. Pisywał komentarze i felietony, m.in. o sporcie akademickim, wiejskim, szkolnym, turystyce. Krótko związany był z „Dziennik Pojezierza |Dziennikiem Pojezierza”.

Ciekawostki

Jego największą pasją był sport, ale także myślistwo i wędkarstwo oraz pielęgnacja ogrodu działkowego. Stał się dzięki temu bohaterem felietonu Romana Sensmęckiego A może by na ryby?.

Nagrody i odznaczenia

Za pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany, m.in.:

  • Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi
  • Honorową Odznaką Zasłużonym dla Warmii i Mazur
  • Medalem 30-lecia PRL
  • tytułem Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej

oraz dziesiątkami odznak klubów, stowarzyszeń i związków sportowych.

Bibliografia

  1. Porycki, Janusz: Panorama sportu Warmii i Mazur / Janusz Porycki. – Olsztyn : Centrum Promocji i Reklamy WIP, 2010. – S. 210-212.