Ryszard Wróblewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 20:40, 25 wrz 2011 autorstwa Dominika (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „[[Image: WroblewskiRyszard.jpg|right|200px| Rzeźba Dziad (?), Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Źródło: [„Studia Angerburgica”, T. 13 (2006)…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzeźba Dziad (?), Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Źródło:  [„Studia Angerburgica”,  T. 13 (2006)]
Matka z dzieckiem oraz Żołnierz. Fot. Marta Florkowska, Źródło:  [„Studia Angerburgica”,  T. 13 (2006)]

(1955- ) - rzeźbiarz ludowy

Biografia

Urodził się w 1955 r. w Węgorzewie. Z zawodu jest stolarzem, ale kupił gospodarstwo rolne i zajmuje się rolnictwem. Mieszka w Wysieczy, gmina Węgorzewo.

Twórczość

Ryszard Wróblewski rzeźbić w drzewie zaczął w 1977 r. Jest samoukiem. Już w dzieciństwie interesował się rzeźbieniem. Pierwszą pracę wykonał w szkole podstawowej. Była to rzeźba grajka z harmonią wykonana w mydle. Spotkała się z uznaniem i była prezentowana na wystawach w Kaliningradzie i Słupsku. Artysta rzeźbił do czasu nabycia gospodarstwa i planuje wrócić do rzeźby na emeryturze. „Prace R. Wróblewskiego są kompozycjami pionowymi, o modelunku frontalnym. Autor zastosował w nich oszczędne środki wyrazu – rzeźby są płytko obrzeźbione, o spokojnej fakturze” [1]. Tematyka jego prac jest różnorodna. Rzeźby skomponowane figuralnie, przedstawiają zaobserwowane sytuacje życiowe. W latach 90. XX wieku powstał , niedokończony cykl rzeźb, w których przedstawił losy ludzkie z okresu wojny w byłej Jugosławii. Rzeźby wykonane są w drewnie lipowym, nie są polichromowane. Prace Ryszarda Wróblewskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Bibliografia

  • Przyczyna, Janusz: Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo / Janusz Przyczyna // „Studia Angerburgica”. – T. 13 (2006), s. 43-45.

Przypisy

  1. Przyczyna, Janusz, Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo, „Studia Angerburgica”, T. 13 (2006), s. 45