Ryszard Czerwiński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Żródło: Śrutkowski, Tomasz, Żebrowski, Waldemar, Historia Nagrody Imienia Biskupa Ignacego Krasickiego , Olsztyn, Elset, 1998.
(1937-2010) – artysta fotografik
Wizyta papieża Jana Pawła II w Olsztynie (1991 r.) - fot. Ryszard Czerwiński
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Biografia

Urodził się 4 października 1937 roku w Wilnie, a od 1939 roku mieszkał w Nowych Święcanach. W listopadzie 1945 roku przyjechał z rodziną do Ostródy. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Ostródzie i biologię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Po studiach pracował w Bartoszycach w szkole oraz Domu Kultury Harcerza na stanowisku instruktora fotografii i filmu. W latach sześćdziesiątych przeniósł się do Olsztyna, pracował w szkole w Łęgajnach oraz Wojewódzkim Domu Kultury. Był współzałożycielem Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald” przy Wojewódzkim Domu Kultury. W latach 1964-1970 pracował jako korespondent Dziennika TV z województwa olsztyńskiego, następnie w redakcji „Sport-Filmu”, potem w redakcji popularnonaukowej, gdzie stworzył zespół i zrealizował głośnie filmy przyrodnicze. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim i Maciejem Ślesickim przy filmach fabularnych wymagających pracy ze zwierzętami. Robił zdjęcia do niemieckich filmów dokumentalnych (II ZDF). Po prezentacji filmu Jezioro Łuknajno w Londynie pracował w Stanach Zjednoczonych na pustyni Nevada, gdzie filmował życie ptaków (Płonące oazy). Po 1981 roku rozpoczął działalność jako fotograf wydawniczy. Wyspecjalizował się w przygotowywaniu albumów, książek, folderów, pocztówek. Autor wielu albumów, m.in. Warmia i Mazury (1994), Karkonosze (1995), Polski pejzaż (2000), Przyroda Warmii i Mazur (2003, 2004), Polska. Klejnoty przyrody (2004), Olsztyn. Przestrzeń radości (2009). Współpracował z wieloma agencjami i pismami. Jego zdjęcia ukazywały się w pismach „Voyage”, „National Geographic” i innych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. Nr 450). W latach 2004-2009 był jurorem Otwartych Mistrzostw Fotograficznych. Mieszkał w Olsztynie. Zmarł 14 listopada 2010 r.

Nagrody i odznaczenia

Laureat licznych nagród m.in. Grand Prix Festiwalu Filmów Amatorskich w Opolu za film Ludzie z bazy (Reżyseria Alfred Stefański, zdjęcia Ryszarad Czerwiński i Ryszard Jankowski). Kilkakrotne Grand Prix w konkursach im. W. Puchalskiego w Poznaniu oraz nagrody w międzynarodowych konkursach przyrodniczych, laureat prestiżowej nagrody Firmy Minolta. Laureat wyróżnień Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za Najpiękniejszą Książkę Roku 1999 (Polski pejzaż) oraz 2003 (Polska. Klejnoty przyrody). Laureat Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego roku 1996 za osiągnięcia w fotografowaniu przyrody.

Bibliografia

  1. Matulewicz, Tadeusz: Wileńskie rodowody / Tadeusz Matulewicz. – Olsztyn : Wers, 2005. – S. 197-203.
  2. Śrutkowski, Tomasz: Historia Nagrody Imienia Biskupa Ignacego Krasickiego / Tomasz Śrutkowski, Waldemar Żebrowski. – Olsztyn : Elset, 1998. – S. 26-27.