Roman Tchórz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 11:56, 24 lip 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Zbiór opowiadań. Olsztyn, 1993, Prywatna Agencja Wydawnicza HALDAN.

(1949-1999) – prozaik, publicysta, dziennikarz (pseud. Roman Coward)

Biografia

Urodził się w 1949 r. w Olsztynku. W 1956 r. zamieszkał wraz z rodziną w Ostródzie. Tam pracował i tworzył przez wiele lat. Zmarł w sierpniu 1999 r.

Działalność

Pracował jako funkcjonariusz Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Ostródzie. Był jednym z inicjatorów powstania Koła Miejskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Michała Kajki (zastępca przewodniczącego w pierwszym zarządzie, a następnie prezes oddziału). Był pomysłodawcą zorganizowania w Ostródzie plenerów malarsko-rzeźbiarskich. Uczestniczył w pracach zespołu organizacyjnego I Forum Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Teatru i Kabaretu w Iławie, a także Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich O „Laur Zielonego Liścia” w Ostródzie i konkursów literackich ogłaszanych z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia Ostródy. Zasiadał w jury tych konkursów, a także Konkursu Poetyckiego im. Leonarda Turkowskiego w Bartoszycach, i Turniejów Jednego Wiersza organizowanych na terenie Ostródy. Był członkiem kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika „Ziemia Ostródzka”, współpracował z redakcją dwutygodnika „Twórczość Robotników” i miesięcznika „Bez przysłony”. Jego artykuły ukazywały się w „Gazecie Olsztyńskiej” i „Dzienniku Pojezierza”. Od 1997 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego „Gazety Ostródzkiej”. Był członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostródzkiej „Grunwald”.

Twórczość

Pierwsze opowiadania o tematyce sensacyjno-kryminalnej napisał w 1980 r. Inspiracją była dla niego twórczość Henryka Panasa i Jana Purzyckiego. Opublikował:

  • Wielki skok (1986) - powieść
  • Pat Mściciel (1989) - opowiadania
  • Śmiertelny pocałunek i inne opowiadania (1993)

Był także współautorem (z Henrykiem Leśniowskim) książki Tajemnica monstrancji (1991).

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Literatura sponsorowana / Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. – 1994, nr 58, s. 3.
  2. Klabuhn, Tadeusz: Sylwetki Twórców Koła RSTK im. Michała Kajki w Ostródzie / Tadeusz Klabuhn // „Ziemia Ostródzka”. – 1987, nr 3, s. 29.
  3. Klabuhn Tadeusz: Spotkanie autorskie „Romana Cowarda” / Tadeusz Klabuhn // „Ziemia Ostródzka”. – 1989, nr 4, s. 19-20.