Relikwiarz z kościoła pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 10:36, 2 wrz 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

XVII-wieczny zabytek złotniczej sztuki sakralnej zachowany w kościele pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku.

Historia

Najstarsze części relikwiarza, czyli stopa i ozdobny guz pochodzą z Jezioran z około 1670 r. Trzon i glorię prawdopodobnie wykonano na przełomie XIX i XX wieku. Autorem pracy jest Michael Ruhnau. Na relikwiarzu nie ma zachowanych znaków tego złotnika, jednak charakter wszystkich elementów użytych do dekoracji kompozycji, pozwala łączyć dzieło właśnie z jego warsztatem.

Opis

Relikwiarz wykonany został z kutego srebra, techniką odlewania, cyzelowania, grawerowania. Jest częściowo pozłocony. Jego wymiary to: wysokość - 39,5 cm, średnica stopy - 17,5 cm, górna część - 16,5 x 17,5 cm. Obiekt waży 680 gram. Na kryzie stopy zachowane są znaki złotnicze: pruska cecha podatkowa z lat 1809-1812 (orzeł), natomiast od spodu inskrypcja: wiegt 116 schotge pro pacificale novo.

Charakterystyka

Relikwiarz ma kształt monstrancji. Jego podstawę stanowi okrągła stopa sześciodzielna, z płaską kryzą i wypukłym cokolikiem, dekorowanym naprzemiennie kwiatami i owocami. Płaszcz podstawy w każdym polu zawiera wzory zwieszających się w dół, w pełni rozwiniętych kwiatów, których łodyżki i symetrycznie rozłożone liście znajdują się na wzniesieniu, tuż pod zgrubieniem, tzw. nodusem. Dekoracyjny guz ma kształt gruszki z sześcioma wolutami, i umieszczonymi między nimi trzema figurkami gołąbków z rozpostartymi skrzydłami. Na trzonie typu balaskowego znajduje się jeden perełkowy otok. Nad nim złocona gloria słoneczna z połączonych w wiązki promieni, uzupełniona wokół srebrnym wieńcem z obłoków. W centralnej części pacyfikału umieszczona została owalna puszka na relikwie (ostensorium).

Zobacz też

Bibliografia

  1. Chrzanowski, Tadeusz: Przewodnik po zabytkowych kościołach Północnej Warmii / Tadeusz Chrzanowski. - Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1978. – S. 10.
  2. Okulicz, Małgorzata: Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku: katalog wystawy / Małgorzata Okulicz. - Olsztyn: Muzeum Warmii i Mazur, 2006. – S. 142.
  3. Piskorska, Józefa: Złotnictwo sakralne na Warmii w okresie baroku. Cz. 2, Ilustrowany katalog zachowanych dzieł / Józefa Piskorska. - Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 2007. – S. 3.