Radio PlanetaFM

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Logo radia PlanetaFM.
Logo radia "WaMa".

Sieć stacji radiowych działająca na Warmii i Mazurach od 1994 r. do 2013 r., kiedy Radio PlanetaFM przejęło Radio Zet Gold Olsztyn.

Siedziba

 • Planeta FM Olsztyn, Dąbrowszczaków 39, 10-542
 • Planeta FM Mrągowo, Mazurska 20, 11-700
 • Planeta FM Iława, Lubawska 3 (Budynek IPB), 10-200
 • PlanetaFM Giżycko, 3 maja 2 (w hotelu "Wodnik"), 11-500

Redaktorzy

Historia

Radio zostało założone w maju 1994 r. Stacja nadawała pod nazwą Radio WaMa. Koncesję na nadawanie uzyskało już 1 czerwca 1994 r. Pierwsze dźwięki w eterze można było usłyszeć na przełomie lipca i sierpnia 1994 r. Początkowo rozgłośnia była własnością dziesięciu organizacji, z których największym udziałowcem był Totalizator Sportowy Lotto w Warszawie. Później, w 2002 r. głównym udziałowcem spółki został broker medialny Ad Point, który stał się właścicielem ponad 4/5 akcji spółki. Pozostałą część akcji posiadał pierwszy redaktor naczelny – Ireneusz Iwański. Do 2001 r. Radio „WaMa” było niesformatowaną rozgłośnią, nadającą program określany koncesyjnie jako muzyczno-informacyjny. Od 2002 zdecydowano się na sformatowanie programu stacji, decydując się na sprawdzony na całym świecie komercyjny format określany z angielskiego jako „oldies”, inaczej „Złote Przeboje”. Grane były głównie przeboje z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych oraz pierwszej połowy lat 90-tych. Format ten wiązał się z nadaniem stacji określonych preferencji związanych z grupą słuchaczy, na których chciało się nastawić Radio WaMa. Wówczas funkcję redaktora naczelnego stacji pełnił Janusz Dołkowski. W lutym 2006 r. dyrektorem generalnym stacji został Dariusz Naworski. Jednocześnie w radiu zaszły zmiany, dzięki którym zanotowano lepsze wyniki słuchalności. Miesiąc później wprowadzono uniwersalny format AC (obowiązywał przed 2002 r.). Od marca 2007 r. stacje Radia WaMa nadawały program w formacie wspólnym z kilkoma stacjami sieci Planeta FM (rozgłośniami w Kielcach, Koninie, Słupcy). Od 6 grudnia 2008 r. włączone zostały one oficjalnie do sieci Planeta FM, kończąc tym samym działalność pod dotychczasową nazwą, ale zachowując wcześniejszy charakter i kształt ramówki.

Działalność

Radio Planeta FM (Warmia i Mazury) nadaje program o charakterze lokalnym w czterech oddziałach (Olsztyn, Iława, Giżycko, Mrągowo). Lokalne stacje nadają na falach:

 • w Olsztynie - 90,5 MHz
 • w Mrągowie - 104,9 MHz
 • w Iławie - 90,2 MHz
 • w Giżycku - 107 MHz

Program

Dziennikarze przygotowują lokalne serwisy informacyjne oraz kulturalne (w Olsztynie: Marek Jarmołowicz, Patryk Pulikowski, Rafał Fidurski; w Iławie: Iwona Lewkiewicz; w Mrągowie: Paulina Duszak-Jabłonowska, Ewelina Wojciechowska; w Giżycku: Tomek Zacharczuk, Irena Waśkiewicz. We wczesnych godzinach porannych mieszkańców regionu budzi Tomek Szymaniak w programie „Poranny Wake Up”. Dzień w pracy umila słuchaczom Iwona Rybak w „Towarzyskiej Porze Dnia”. Powroty do domów są specjalnością Łukasza Borysa, który prowadzi program „Byle do piątej”. Od poniedziałku do piątku po 17:00 nadawane jest pasmo imprezowe, które rozpoczyna Krzysiek „Kempol” Kempisty, „rozkręcając” odbiorców przed najnowszym notowaniem „Siłowni”. O godzinie 19.00 w programie stałe miejsce zajmuje lista przebojów. W sobotę i w niedzielę słuchacze mogą dzielić się pozdrowieniami, dedykując i życząc innym ulubione utwory. Na program "Podziel się pozdrowieniami" zapraszają Gosia Jarmołowicz oraz Jarek Jabłoński (w sobotę od 11:00, w niedzielę od 10:00).

Multimedia

 • <mp3>WAMA_JINGIEL.mp3</mp3> Jingiel Radia WaMa
 • <mp3>PLANETA_JINGIEL.mp3</mp3> Jingiel Radia PlanetaFM

Bibliografia

 1. (azb): Radio WAMA / (azb) // „Bez Wierszówki”. - 2006, nr 4, s. 6.
 2. Fryta, Karol: Zmieniają nazwę, ale nadal będą grali tak samo / Karol Fryta// „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 282, s. 6.
 3. Bełza, Marta: WaMa ląduje na planecie : nowe oblicza radia / Marta Bełza, Wg // „Gazeta Wyborcza”. - 2008, nr 283, dod. „Olsztyn”, s. 2.
 4. Planeta zamiast WaMy // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 1, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 1, s. 2.
 5. Krasowski, Paweł; 10 lat w eterze, czyli jubileusz mrągowskiego radia Planeta / Paweł Krasowski // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 100, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 17, s. 5.

Zobacz też