Radio PlanetaFM: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Historia)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:radioplanetafm.jpg|thumb|right|300px|Logo radia PlanetaFM.]]
 
[[Image:radioplanetafm.jpg|thumb|right|300px|Logo radia PlanetaFM.]]
 
[[Image:radiowama.jpg|thumb|right|200px|Logo radia "WaMa".]]
 
[[Image:radiowama.jpg|thumb|right|200px|Logo radia "WaMa".]]
Sieć stacji radiowych działająca na Warmii i Mazurach od 1994 r.
+
Sieć stacji radiowych działająca na Warmii i Mazurach od 1994 r. do 2013 r., kiedy Radio PlanetaFM przejęło [[ewim:Radio Zet Gold Olsztyn|Radio Zet Gold Olsztyn]].
  
 
==Siedziba==
 
==Siedziba==
Linia 15: Linia 15:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Radio zostało założone w maju 1994 r. Stacja nadawała pod nazwą Radio Warmia i Mazury. Koncesję na nadawanie uzyskało już 1 czerwca 1994 r.. Pierwsze dźwięki w eterze można było usłyszeć na przełomie lipca i sierpnia 1994 r. Początkowo rozgłośnia była własnością dziesięciu organizacji, z których największym udziałowcem był Totalizator Sportowy Lotto w Warszawie. Później, w 2002 r. głównym udziałowcem spółki został broker medialny Ad Point, który stał się właścicielem ponad 4/5 akcji spółki. Pozostałą część akcji posiadał pierwszy redaktor naczelny – [[Ireneusz Iwański]]. Do 2001 r. Radio „WaMa” było niesformatowaną rozgłośnią, nadającą program określany koncesyjnie jako muzyczno-informacyjny. Od 2002 zdecydowano się na sformatowanie programu stacji, decydując się na sprawdzony na całym świecie komercyjny format określany z angielskiego jako „oldies”, inaczej „Złote Przeboje”. Grane były głównie przeboje z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych oraz pierwszej połowy lat 90-tych. Format ten wiązał się z nadaniem stacji określonych preferencji związanych z grupą słuchaczy, na których chciało się nastawić Radio WaMa. Wówczas funkcję redaktora naczelnego stacji pełnił [[Janusz Dołkowski]]. W lutym 2006 r. dyrektorem generalnym stacji został [[Dariusz Naworski]]. Jednocześnie w radiu zaszły zmiany, dzięki którym zanotowano lepsze wyniki słuchalności. Miesiąc później wprowadzono uniwersalny format AC (obowiązywał przed 2002 r.). Od marca 2007 r. stacje Radia WaMa nadawały program w formacie wspólnym z kilkoma stacjami sieci Planeta FM (rozgłośniami w Kielcach, Koninie, Słupcy). Od 6 grudnia 2008 r. włączone zostały one oficjalnie do sieci Planeta FM, kończąc tym samym działalność pod dotychczasową nazwą, ale zachowując wcześniejszy charakter i kształt ramówki.
+
Radio zostało założone w maju 1994 r. Stacja nadawała pod nazwą Radio WaMa. Koncesję na nadawanie uzyskało już 1 czerwca 1994 r. Pierwsze dźwięki w eterze można było usłyszeć na przełomie lipca i sierpnia 1994 r. Początkowo rozgłośnia była własnością dziesięciu organizacji, z których największym udziałowcem był Totalizator Sportowy Lotto w Warszawie. Później, w 2002 r. głównym udziałowcem spółki został broker medialny Ad Point, który stał się właścicielem ponad 4/5 akcji spółki. Pozostałą część akcji posiadał pierwszy redaktor naczelny – [[Ireneusz Iwański]]. Do 2001 r. Radio „WaMa” było niesformatowaną rozgłośnią, nadającą program określany koncesyjnie jako muzyczno-informacyjny. Od 2002 zdecydowano się na sformatowanie programu stacji, decydując się na sprawdzony na całym świecie komercyjny format określany z angielskiego jako „oldies”, inaczej „Złote Przeboje”. Grane były głównie przeboje z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych oraz pierwszej połowy lat 90-tych. Format ten wiązał się z nadaniem stacji określonych preferencji związanych z grupą słuchaczy, na których chciało się nastawić Radio WaMa. Wówczas funkcję redaktora naczelnego stacji pełnił [[Janusz Dołkowski]]. W lutym 2006 r. dyrektorem generalnym stacji został [[Dariusz Naworski]]. Jednocześnie w radiu zaszły zmiany, dzięki którym zanotowano lepsze wyniki słuchalności. Miesiąc później wprowadzono uniwersalny format AC (obowiązywał przed 2002 r.). Od marca 2007 r. stacje Radia WaMa nadawały program w formacie wspólnym z kilkoma stacjami sieci Planeta FM (rozgłośniami w Kielcach, Koninie, Słupcy). Od 6 grudnia 2008 r. włączone zostały one oficjalnie do sieci Planeta FM, kończąc tym samym działalność pod dotychczasową nazwą, ale zachowując wcześniejszy charakter i kształt ramówki.
 +
 
 +
Radio PlanetaFm zakończyło działalność pod tą nazwą w 2013 roku, potem zaczęło nadawać jako [[ewim:Radio Zet Gold Olsztyn|Radio Zet Gold Olsztyn]].
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Linia 25: Linia 27:
  
 
==Program==
 
==Program==
Dziennikarze przygotowują lokalne serwisy informacyjne oraz kulturalne. We wczesnych godzinach porannych mieszkańców regionu budzi[[Tomasz Szymaniak| Tomek Szymaniak]] w programie „Poranny Wake Up”. Dzień w pracy umila słuchaczom [[Iwona Rybak]] w „Towarzyskiej Porze Dnia”. Powroty do domów są specjalnością [[Łukasz Borys|Łukasza Borysa]], który prowadzi program „Byle do piątej”. Od poniedziałku do piątku po 17:00 nadawane jest pasmo imprezowe, które rozpoczyna [[Krzysztof Kempisty|Krzysiek „Kempol” Kempisty]], rozkręcając” odbiorców przed najnowszym notowaniem „Siłowni”. O godzinie 19.00 w programie stałe miejsce zajmuje Lista przebojów. W sobotę i w niedzielę słuchacze mogą dzielić się pozdrowieniami, dedykując i życząc innym ulubione utwory. Na program "Podziel się pozdrowieniami" zapraszają [[Małgorzata Jarmołowicz|Gosia Jarmołowicz]] oraz [[Jarosław Jabłoński|Jarek Jabłoński]] (w sobotę od 11:00, w niedzielę od 10:00).
+
Dziennikarze przygotowują lokalne serwisy informacyjne oraz kulturalne (w Olsztynie: [[Marek Jarmołowicz]], [[Patryk Pulikowski]], [[Rafał Fidurski]]; w Iławie: [[Iwona Lewkiewicz]]; w Mrągowie: [[Paulina Duszak-Jabłonowska]], [[Ewelina Wojciechowska]]; w Giżycku: [[Tomek Zacharczuk]], [[Irena Waśkiewicz]]. We wczesnych godzinach porannych mieszkańców regionu budzi[[Tomasz Szymaniak| Tomek Szymaniak]] w programie „Poranny Wake Up”. Dzień w pracy umila słuchaczom [[Iwona Rybak]] w „Towarzyskiej Porze Dnia”. Powroty do domów są specjalnością [[Łukasz Borys|Łukasza Borysa]], który prowadzi program „Byle do piątej”. Od poniedziałku do piątku po 17:00 nadawane jest pasmo imprezowe, które rozpoczyna [[Krzysztof Kempisty|Krzysiek „Kempol” Kempisty]], „rozkręcając” odbiorców przed najnowszym notowaniem „Siłowni”. O godzinie 19.00 w programie stałe miejsce zajmuje lista przebojów. W sobotę i w niedzielę słuchacze mogą dzielić się pozdrowieniami, dedykując i życząc innym ulubione utwory. Na program "Podziel się pozdrowieniami" zapraszają [[Małgorzata Jarmołowicz|Gosia Jarmołowicz]] oraz [[Jarosław Jabłoński|Jarek Jabłoński]] (w sobotę od 11:00, w niedzielę od 10:00).
  
 
==Multimedia==
 
==Multimedia==
Linia 43: Linia 45:
 
[[Category:Media]]  
 
[[Category:Media]]  
 
[[Category:Olsztyn]]  
 
[[Category:Olsztyn]]  
[[Category:1991-2000]]
+
[[Category:1990-]]
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 

Aktualna wersja na dzień 08:13, 7 paź 2015

Logo radia PlanetaFM.
Logo radia "WaMa".

Sieć stacji radiowych działająca na Warmii i Mazurach od 1994 r. do 2013 r., kiedy Radio PlanetaFM przejęło Radio Zet Gold Olsztyn.

Siedziba

  • Planeta FM Olsztyn, Dąbrowszczaków 39, 10-542
  • Planeta FM Mrągowo, Mazurska 20, 11-700
  • Planeta FM Iława, Lubawska 3 (Budynek IPB), 10-200
  • PlanetaFM Giżycko, 3 maja 2 (w hotelu "Wodnik"), 11-500

Redaktorzy

Historia

Radio zostało założone w maju 1994 r. Stacja nadawała pod nazwą Radio WaMa. Koncesję na nadawanie uzyskało już 1 czerwca 1994 r. Pierwsze dźwięki w eterze można było usłyszeć na przełomie lipca i sierpnia 1994 r. Początkowo rozgłośnia była własnością dziesięciu organizacji, z których największym udziałowcem był Totalizator Sportowy Lotto w Warszawie. Później, w 2002 r. głównym udziałowcem spółki został broker medialny Ad Point, który stał się właścicielem ponad 4/5 akcji spółki. Pozostałą część akcji posiadał pierwszy redaktor naczelny – Ireneusz Iwański. Do 2001 r. Radio „WaMa” było niesformatowaną rozgłośnią, nadającą program określany koncesyjnie jako muzyczno-informacyjny. Od 2002 zdecydowano się na sformatowanie programu stacji, decydując się na sprawdzony na całym świecie komercyjny format określany z angielskiego jako „oldies”, inaczej „Złote Przeboje”. Grane były głównie przeboje z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych oraz pierwszej połowy lat 90-tych. Format ten wiązał się z nadaniem stacji określonych preferencji związanych z grupą słuchaczy, na których chciało się nastawić Radio WaMa. Wówczas funkcję redaktora naczelnego stacji pełnił Janusz Dołkowski. W lutym 2006 r. dyrektorem generalnym stacji został Dariusz Naworski. Jednocześnie w radiu zaszły zmiany, dzięki którym zanotowano lepsze wyniki słuchalności. Miesiąc później wprowadzono uniwersalny format AC (obowiązywał przed 2002 r.). Od marca 2007 r. stacje Radia WaMa nadawały program w formacie wspólnym z kilkoma stacjami sieci Planeta FM (rozgłośniami w Kielcach, Koninie, Słupcy). Od 6 grudnia 2008 r. włączone zostały one oficjalnie do sieci Planeta FM, kończąc tym samym działalność pod dotychczasową nazwą, ale zachowując wcześniejszy charakter i kształt ramówki.

Radio PlanetaFm zakończyło działalność pod tą nazwą w 2013 roku, potem zaczęło nadawać jako Radio Zet Gold Olsztyn.

Działalność

Radio Planeta FM (Warmia i Mazury) nadaje program o charakterze lokalnym w czterech oddziałach (Olsztyn, Iława, Giżycko, Mrągowo). Lokalne stacje nadają na falach:

  • w Olsztynie - 90,5 MHz
  • w Mrągowie - 104,9 MHz
  • w Iławie - 90,2 MHz
  • w Giżycku - 107 MHz

Program

Dziennikarze przygotowują lokalne serwisy informacyjne oraz kulturalne (w Olsztynie: Marek Jarmołowicz, Patryk Pulikowski, Rafał Fidurski; w Iławie: Iwona Lewkiewicz; w Mrągowie: Paulina Duszak-Jabłonowska, Ewelina Wojciechowska; w Giżycku: Tomek Zacharczuk, Irena Waśkiewicz. We wczesnych godzinach porannych mieszkańców regionu budzi Tomek Szymaniak w programie „Poranny Wake Up”. Dzień w pracy umila słuchaczom Iwona Rybak w „Towarzyskiej Porze Dnia”. Powroty do domów są specjalnością Łukasza Borysa, który prowadzi program „Byle do piątej”. Od poniedziałku do piątku po 17:00 nadawane jest pasmo imprezowe, które rozpoczyna Krzysiek „Kempol” Kempisty, „rozkręcając” odbiorców przed najnowszym notowaniem „Siłowni”. O godzinie 19.00 w programie stałe miejsce zajmuje lista przebojów. W sobotę i w niedzielę słuchacze mogą dzielić się pozdrowieniami, dedykując i życząc innym ulubione utwory. Na program "Podziel się pozdrowieniami" zapraszają Gosia Jarmołowicz oraz Jarek Jabłoński (w sobotę od 11:00, w niedzielę od 10:00).

Multimedia

  • <mp3>WAMA_JINGIEL.mp3</mp3> Jingiel Radia WaMa
  • <mp3>PLANETA_JINGIEL.mp3</mp3> Jingiel Radia PlanetaFM

Bibliografia

  1. (azb): Radio WAMA / (azb) // „Bez Wierszówki”. - 2006, nr 4, s. 6.
  2. Fryta, Karol: Zmieniają nazwę, ale nadal będą grali tak samo / Karol Fryta// „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 282, s. 6.
  3. Bełza, Marta: WaMa ląduje na planecie : nowe oblicza radia / Marta Bełza, Wg // „Gazeta Wyborcza”. - 2008, nr 283, dod. „Olsztyn”, s. 2.
  4. Planeta zamiast WaMy // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 1, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 1, s. 2.
  5. Krasowski, Paweł; 10 lat w eterze, czyli jubileusz mrągowskiego radia Planeta / Paweł Krasowski // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 100, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 17, s. 5.

Zobacz też