Portret pastora Dawida Pessaroviusa z kościoła pw. św. Jana Ewangelisty w Zalewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Charakterystyka)
Linia 1: Linia 1:
[[Image: portret_dawid_pessarovius_zalewo.jpg|thumb|right|250px|Źródło: Sztuka dawna w zbiorach muzeów województwa olsztyńskiego, Olsztyn 1971, il. 47.]]
+
[[Image: portret_dawid_pessarovius_zalewo.jpg|thumb|right|250px|Źródło: ''Sztuka dawna w zbiorach muzeów województwa olsztyńskiego'', Olsztyn 1971, il. 47.]]
  
 
XVII-wieczny zabytek sztuki malarskiej ze zbiorów [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]].
 
XVII-wieczny zabytek sztuki malarskiej ze zbiorów [[Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie|Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie]].

Wersja z 17:01, 1 mar 2014

Źródło: Sztuka dawna w zbiorach muzeów województwa olsztyńskiego, Olsztyn 1971, il. 47.

XVII-wieczny zabytek sztuki malarskiej ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Historia

Portret powstał pod koniec XVII wieku. Sądzi się, że dzieło namalowano w latach 1690-1693 w królewieckim środowisku artystycznym. Obraz znajdował się do 1945 roku w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zalewie, na ścianie chóru (obok wizerunków innych pastorów zalewskich - Johannesa Nebiusa Nebe oraz arcyprezbitera Gottfrieda Alberta Pauliego).[1] Następnie trafił do zbiorów Muzeum Mazurskiego w Olsztynie (obecnie Muzeum Warmii i Mazur). Dziś stanowi jeden z eksponatów Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu w kolekcji portretów i epitafiów z terenu Prus Książęcych XVI-XVIII wieku.

Opis

Dzieło wykonano techniką olejną na płótnie. Praca ma wymiary 200 x 117 cm. Obraz poddano pełnej konserwacji w 1970 roku, na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Charakterystyka

Portret przedstawia Dawida Pessaroviusa (Pessariviusa) herbu Pomian (1636-1693), syna Wojciecha Pessaroviusa (1653-1709), pastora z Mikołajek, którego epitafijny portret znajduje się w kościele ewangelickim w Mikołajkach. Dawid Pessarovius, był potomkiem rodziny herbu Pomian, kultywującym na Mazurach polską przynależność. Był założycielem polskich kościołów ewangelickich, m.in. na terenie Słucka. Od 1678 roku pełnił funkcję pastora polskiego kościoła ewangelickiego w Zalewie oraz asesora konsystorza pomezańskiego. W latach 1678-1693 był proboszczem kościoła parafialnego pw. św. Jana Ewangelisty. Zmarł 30 sierpnia 1693 roku na dżumę i został pochowany w zalewskim kościele.
Mężczyzna został ukazany w całej postaci w todze z białymi mankietami i befkami. Twarz mężczyzny o ciemnej karnacji i ostrych rysach, okalają czarne, sięgające ramion włosy, najprawdopodobniej będące peruką. Na głowie widoczny jest czarny beret. Zgodnie z kanonem portretowania duchownych ewangelickich, pastor został namalowany w pozycji en trios quarts, na ciemnym tle. Lewą stronę obrazu wypełniają typowe dla tego rodzaju malarstwa dekoracje i rekwizyty: kolumna i jasnoczerwona kotara wypełniająca górny narożnik, a także stolik nakryty czerwono-brązowo draperią, na którym widoczna jest otwarta księga (Biblia). Mężczyzna prawą ręką wskazuje na niemiecki tekst w otwartej księdze, lewą natomiast trzyma złożoną na piersi. W prawym górnym narożniku widoczny jest herb rodziny Pomian, z tekstem: „David Pomian D i CT Pesarovi Archiprespet Assesor [...]”.

Przypisy

  1. Zalewskie dobra kultury powinny powrócić do Zalewa, materiał na stronie www.marienburg.pl [dostęp: 28.02.2014 r.]

Bibliografia

  1. Celińska Elżbieta, Wróblewska Kamila: Nad ikonografią polskich pastorów ewangelickich z terenu Mazur / E. Celińska, K. Wróblewska // „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”. - 1969, nr 4, s. 493.
  2. Skrodzki, Kazimierz Lech: Dzieje ziemi zalewskiej 1305-2005 / Kazimierz Lech Skrodzki ; współaut. Wanda Cydzik, Janusz Sokołowski. - Zalewo : Urząd Miejski, 2005.
  3. Sztuka dawna w zbiorach muzeów województwa olsztyńskiego. - Olsztyn : Wojewódzki Konserwator Zabytków, 1971. - S. 16, 37, il. 47.