Piski Chór Kameralny

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:20, 26 paź 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: www.pisz.pl
Źródło: www.pisz.pl
Źródło: www.dkorzysz.pl

Amatorski zespół mieszany, działający od 1993 r. przy Społecznym Ognisku Muzycznym w Piszu.

Historia

Piski Chór Kameralny w 1993 r. z inicjatywy obecnego dyrygenta Lecha Ostrowskiego. Od początku istnienia zespół działa przy Społecznym Ognisku Muzycznym w Piszu.
Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Działalność

Członkami zespołu mieszkańcy miasta – dorośli i młodzież. W repertuarze chóru są utwory kompozytorów polskich i obcych (m.in. Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Józefa Świdra, Mikołaja Gomółki, Ludwika Beethovena, Giuseppe Verdiego, Georga Friedricha Haendla) oraz pieśni religijne i ludowe.
Piski Chór Kameralny koncertuje i uświetnia uroczystości religijne na terenie powiatu piskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego, śpiewał m.in. podczas mszy świętej celebrowanej przez Jana Pawła II w Ełku (1999 r.) oraz mszy w intencji zmarłego papieża w Piszu (2005 r.). Zespół uczestniczy także w koncertach kolęd i pastorałek, które odbywają się cykliczne na terenie powiatu piskiego, oraz w koncertach Społecznego Ogniska Muzycznego w Piszu. Występy chóru prezentowano na antenie programu I, II i BIS Polskiego Radia oraz w mediach regionalnych.
Zespół uczestniczy w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach muzyki chóralnej, m.in. w:

Piski Chór Kameralny koncertował również na Litwie (2009 r.), w latach 1998-2007 uczestniczył w warsztatach muzycznych w Niemczech.
W 2010 r. zespół brał udział w krakowskich uroczystościach z okazji stu lat Roty i Pomnika Grunwaldzkiego.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Werra, Szymon: Łączy ich zamiłowanie do śpiewu : Lech Ostrowski i jego chór / Szymon Werra // „Gazeta Olsztyńska” (Wyd. Mazury). – 2001, nr 93, dod. „Gazeta Piska”, nr 15, s. 6-7.