Pałac w Masunach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Mieczysław Kalski.
Fragment elewacji z detalem.
Źródło: www.gci.bartoszyce.pl


Zabytek architektury wzniesiony na początku XX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja została wybudowana na skraju wsi Masuny (niem. Massaunen), w środkowej części dawnego zespołu, pomiędzy parkiem krajobrazowym a kompleksem gospodarczym. Wieś położona jest w gminie Sępopol, w powiecie bartoszyckim (około 25 km na północny-wschód od Bartoszyc).

Historia

Majątek rycerski istniał w tym miejscu prawdopodobnie już w XV wieku. Pod koniec XIX wieku dobra należały do rodziny Gerlach, a w początkach wieku XX do Karla Friedricha von Gamp-Massaunen. Wówczas majątek obejmował prawie 1500 ha i należały do niego cztery folwarki. W 1910 roku wzniesiono tutaj rodową rezydencję. Po zakończeniu drugiej wojny światowej na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast niezniszczony pałac zaadoptowano na biura, mieszkania pracownicze i przedszkole. W kolejnych latach nie przeprowadzano w nim remontów. Zaniedbany i zdewastowany opuszczono w latach osiemdziesiątych. Od tamtej pory systematycznie niszczeje. Od połowy lat 90-tych obiekt znajduje się w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie zostały po nim tylko ruiny.

Opis

Pałac w stylu neobarokowym z elementami eklektyzmu wzniesiono na planie prostokąta. Jest to obiekt murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, dwukondygnacyjny z wysokim poddaszem. Nakryto go dachem czterospadowym. W elewacji frontowej i ogrodowej umieszczono ryzality zwieńczone i przykryte półkoliście. Od strony ogrodu ryzalit poprzedzony został dużym tarasem. Elewacje ozdobiono bogatym detalem architektonicznym. Są tam płyciny, gzymsy, pilastry (w ryzalitach), szczyty bogato zdobione reliefowym ornamentem roślinnym. We wnętrzach znajdowały się niegdyś drewniane podłogi, dębowe schody, sufity stiukowe i pseudo kasetonowe oraz zdobione sztukateriami. W otoczeniu pałacu znajdują się pozostałości dawnego parku.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 178-179.
  2. Pałace i dwory Warmii i Mazur: oferta sprzedaży / teksty Małgorzata Jackiewicz-Garniec; oprac. graf. Mirosław Garniec. – Olsztyn : AWRSP, Oddział, 1996. – k. 12.

Zobacz też

  • Pałac w Masunach, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.gci.bartoszyce.pl [dostęp 25.02.2014 r.]
  • Masuny (Massaunen), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 25.02.2014 r.]