Ołtarz św. Szczepana w kościele pw. św. Anny i św. Szczepana w Barczewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 16:52, 9 sie 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek sztuki sakralnej z około 1800 roku, stanowiący element wyposażenia kościoła pw. św. Anny i św. Szczepana w Barczewie.

Historia

Jest to jedyny zachowany ołtarz z sześciu (zniszczonych w czasie pożaru kościoła w 1798 roku), a pochodzących prawdopodobnie z warsztatu Chrystiana Beniamina Schulza z Lidzbarka Warmińskiego. Obecnie ołtarz znajduje się w nawie głównej kościoła, przy pierwszym filarze z prawej strony.

Opis

Jest to dzieło klasycystyczne, wykonane z drewna, dwukondygnacyjne. W pierwszej kondygnacji znajdują się cztery gładkie kolumny, a pomiędzy nimi figury św. Pawła i św. Antoniego. W centralnym miejscu umieszczono obraz przedstawiający biblijną scenę ukamienowania św. Szczepana. Malowidło datuje się na pierwszą połowę XVII wieku. W górnej części nastawy, pozbawionej kolumn, umieszczono owalny obraz św. Walentego. Po obu jego stronach, na tęczowych gzymsach znajdują się aniołki. Kompozycję wieńczy gołąb z chlebem w dziobie[1] (symbolizujący nadzieję) w promienistej glorii, otoczony wieńcem z chmur. Elementy drewniane tego dzieła zostały częściowo polichromowane, a ozdobne detale pozłocone.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Laskowska, Urszula: Barczewo: z dziejów parafii św. Anny / Urszula Laskowska. - Olsztyn : AD REM, 1999. – S. 129-130.

Przypisy

  1. Według Katalogu zabytków sztuki Wydziału Sztuki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej w Olsztynie - w zwieńczeniu znajduje się kruk z legendy o św. pustelnikach.