Ołtarz Matki Boskiej Bolesnej w kościele pw. Świętego Krzyża w Braniewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:13, 21 lip 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: M. Smoliński, Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku, Olsztyn 2006, s. 265.

Zabytek sztuki sakralnej z pierwszej połowy XVIII wieku, stanowiący element wyposażenia kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża w Braniewie.

Historia

Datowanie ołtarza nie jest pewne. W materiałach archiwalnych nie ma bowiem daty jego wystawienia. Pierwsza informacja na temat dzieła pochodzi z 1740 roku, kiedy to dokonano jego pozłocenia. Wiadomo więc jedynie, że musiał powstać przed tą datą. Co więcej z zachowanych informacji wynika, że w kaplicy, znajdującej się w tym miejscu jeszcze przed wybudowaniem obecnego kościoła istniały już ołtarze (konsekrowane w 1684 roku), a wśród nich był poświęcony Matce Boskiej Bolesnej. Ołtarz mógł więc zostać przeniesiony do nowego kościoła i znajdować się w nim do czasu wzniesienia nowej nastawy. Podobnie, jak ołtarz główny i ołtarz św. Walentego, tak i ten powstał w warsztacie Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu. Fundatorem dzieła był Maciej Hanmann (1693-1773), brat fundatora ołtarza głównego. W 1748 roku ołtarz Matki Boskiej Bolesnej został objęty patronatem, powstałego w tym czasie, bractwa Serca Jezusowego i otrzymał również to wezwanie.

Opis

Jest to ołtarz dwukondygnacyjny o czterech kolumnach w dolnej części i dwóch w górnej. Wyższa kondygnacja jest nieco niższa i węższa. Kolumny po bokach nastawy wysunięte są w stosunku do jej środkowej części. W drugiej kondygnacji znajduje się obraz Matki Boskiej Bolesnej, otoczonej zastępem aniołów, a po jego bokach figury św. Anny i św. Elżbiety. Poniżej, we wnęce umieszczono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w asyście figur świętych: Jana Chrzciciela, Joachima, Zachariasza, i Józefa z Dzieciątkiem. W zwieńczeniu znajduje się nierozpoznany święty. Ołtarz znajduje się w prawym, bocznym ramieniu krzyża, na jakim rozplanowany jest kościół, ukośnie zwrócony do jego środka.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kopiczko, Andrzej: Porta Domini: kościoły jubileuszowe i sanktuaria Świętego Krzyża w archidiecezji warmińskiej / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : „Posłaniec Warmiński”, 2002. – S. 130-135.
  2. Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 60-61.

Zobacz też

  • Braniewo: Sanktuarium Świętego Krzyża, materiał zamieszczony na stronie internetowej, www.naszawarmia.pl [dostęp 24.10.2013 r.]
  • Sanktuarium p.w. Krzyża Świętego, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.it.braniewo.pl [dostęp 24.10.2013 r.]