Ostródzkie Kaziuki Wileńskie 2010

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Dwunasta edycja kiermaszu-festiwalu połączona z występami artystycznymi w Ostródzie w ramach Ostródzkich Kaziuków Wileńskich.

Organizatorzy

  • Starosta Ostródzki
  • Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
  • Dyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica

W organizację imprezy zaangażowane były również: Zespół Szkół Zawodowych im. S. Petöofi w Ostródzie, Zespól Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu, Ośrodki Szkolno-Wychowawcze w Ostródzie, Szymanowie oraz Miłakowie. Uczniowie szkół przygotowali wileńskie potrawy oraz scenografię.

Przebieg

Imprezę 28 lutego 2010 r. rozpoczęła msza święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Ostródzie. Po mszy barwny korowód przeszedł z kościoła na Jarmark Kaziukowy, na placu przy Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, gdzie nie zabrakło stoisk z palmami wileńskimi, ceramiką glinianą z Glincyszek, pierników z Wilna oraz potraw do degustacji przygotowanych przez uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ostródzkiego. W sali sportowej szkoły odbyły się występy Ciotki Frankowej oraz legendarnego Wincuka, czyli Anny Adamowicz i Dominika Kuziniewicza. Oprócz Ciotki Franukowej i Wincuka wystąpił zespół Siwy Włos, Kapela Wileńska Połuknianie. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Ostródzie, w strojach regionalnych zatańczyła poloneza. Imprezie towarzyszyła także wystawa pt Wilia i jej brzegi.

Zobacz tez

Informacje na temat imprezy: