Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Olsztynie 1995

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 13:36, 26 paź 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Czterdziesta edycja wojewódzkich eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Olsztynie zorganizowana w dniach 25-26 marca 1995 r.

Cel

Celem konkursu było podnoszenie poziomu kultury słowa, propagowanie polskiej klasyki literackiej, upowszechnianie piękna języka i literatury oraz promowanie młodych utalentowanych miłośników poezji.

Organizator

Organizatorem i realizatorem eliminacji wojewódzkich w Olsztynie był Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Ze względu na remont sali widowiskowej domu kultury, impreza przeniesiona została do Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.

Opis

Eliminacje konkursu odbyły się na poziomie środowiskowym, miejskim, miejsko-gminnym, rejonowym oraz wojewódzkim. Poszczególne eliminacje połączone były ze spotkaniami metodycznymi dla instruktorów, nauczycieli oraz młodzieży uczestniczącej w konkursie. Do przeglądu wojewódzkiego zakwalifikowano 18 osób, w tym 16 recytatorów, 1 wykonawcę poezji śpiewanej i 1 propozycję „Wywiedzione ze słowa”. Wieczór recytatorsko-teatralny poprowadził Marek Ciunel – laureat eliminacji ogólnopolskich z roku poprzedniego, student Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W trakcie konkursu odbyła się impreza towarzysząca – spektakl pt. Olbrzym w wykonaniu Dziecięcej Grupy Teatralnej Pierrot z Zombrowa.

Jury

W komisji konkursowej szczebla rejonowego zasiadali Krystyna Spikert, Irena Telesz, Roman Ławrynowicz i Waldemar Goncerzewicz.

Laureaci

  • W kategorii Turniej Recytatorski – Iwona Kołyszko z Kętrzyna, Katarzyna Kropidłowska z Ostródy, Renata Palka-Smagorzewska ze Szczytna
  • W kategorii Wywiedzione ze Słowa – Katarzyna Rozwadowska z Lidzbarka Warmińskiego
  • W kategorii Poezji Śpiewanej – Bartłomiej Ilkiewicz z Dobrego Miasta
  • Wyróżnienia – Anna Gil, Zbigniew Martuszewski

W kategorii Teatru Jednego Aktora jury nie zakwalifikowało żadnego z kandydatów.

Bibliografia

  1. Edukacja kulturalna. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1995, sygn. 12/4.