Ołtarz główny w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Ornecie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Anton Ulbrich. 1904/1909 rok.
Źródło: Prusy Wschodnie - dokumentacja historycznej prowincji, Warszawa IS PAN, 2006, nr 057452.

Zabytek sztuki sakralnej z drugiej połowy XVIII wieku, stanowiący element wyposażenia kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Ornecie.

Historia

Ołtarz został wykonany w 1744 roku w warsztacie Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu, podobnie jak umieszczona w nawie środkowej ambona. Fundatorem dzieła był proboszcz tej parafii Jan Michał Braun.

Opis

Jest to ołtarz trzykondygnacyjny, ustawiony na dwuczęściowym cokole. Kolejne kondygnacje są coraz mniejsze i węższe. Części boczne są wysunięte w stosunku do środka ołtarza. W pierwszych dwóch kondygnacjach znajduje się po sześć kolumn w stylu korynckim, wykonanych z białego marmuru, trzecia jest czterokolumnowa. W piętrze najniższym znajduje się obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus, pod którym ukryty jest obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Do końca II wojny światowej był tu olejny obraz Chrztu Chrystusa. Po obu stronach obrazu, pomiędzy kolumnami, znajduje się sześć naturalnej wielkości drewnianych rzeźb: na lewo – Świętego Piotra, Jana Chrzciciela i Andrzeja, na prawo – św. Pawła, Jana Ewangelisty i Jakuba Starszego. W drugiej kondygnacji umieszczono obraz św. Elżbiety, patronki miasta. Obok obrazu stoją figury świętych, nieco mniejsze niż te poniżej. Po lewej znajduje się wizerunek apostoła Bartłomieja i Mateusza, a po prawej św. Filipa i Tomasza. W najwyższej części ołtarza ustawiono rzeźbę Maryi stojącej na półksiężycu i w glorii. Po jej lewej stronie znajduje się figura św. Szymona, natomiast po prawej św. Judy Tadeusza, towarzyszą im także anioły. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się scena przedstawiająca Boga Ojca w otoczeniu aniołów. Na kartuszu pomiędzy drugą i trzecią kondygnacją widnieje inskrypcja: S.D.G. MDCCXLIV. Elementy drewniane tego dzieła zostały częściowo polichromowane, a ozdobne detale częściowo pozłocone.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kopiczko, Andrzej: Porta Domini: kościoły jubileuszowe i sanktuaria Świętego Krzyża w archidiecezji warmińskiej / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : „Posłaniec Warmiński”, 2002. – S. 79-84.
  2. Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 187-188.

Linki

  • Historia kościoła i parafii, materiał zamieszczony na stronie internetowej parafii św. Jana Chrzciciela w Ornecie, www.orneta.parafia.info.pl [dostęp 25.10.2013 r.]
  • Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Ornecie, materiał zamieszczony na stronie internetowej, www.zabytki.mazury.pl [dostęp 25.10.2013 r.]