Ołtarz św. Walentego w kościele pw. Świętego Krzyża w Braniewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:37, 25 sie 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: M. Smoliński, Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku, Olsztyn 2006, s. 266.

Zabytek sztuki sakralnej z pierwszej połowy XVIII wieku, stanowiący element wyposażenia kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża w Braniewie.

Historia

Dokładna data powstania ołtarza nie jest znana. W zachowanych dokumentach nie ma bowiem informacji na temat czasu jego wystawienia. Wiadomo jedynie, że istniał już w 1730 roku. Trudno jednak stwierdzić czy informacja ta dotyczy dzieła nowo wykonanego. Z materiałów archiwalnych wynika bowiem, że w kaplicy, znajdującej się w tym miejscu jeszcze przed wybudowaniem obecnego kościoła, istniały już ołtarze (konsekrowane w 1684 roku), a wśród nich był poświęcony św. Walentemu. Ołtarz mógł więc zostać przeniesiony do nowego kościoła i znajdować się w nim do czasu wzniesienia nowej nastawy. Jej wykonaniem, podobnie jak w przypadku ołtarza głównego i ołtarza Maryjnego, zajął się Jan Chrystian Schmidt z Reszla.

Opis

Jest to ołtarz dwukondygnacyjny o czterech kolumnach w dolnej i dwóch w górnej, nieco niższej i węższej kondygnacji. Kolumny po bokach nastawy wysunięte są w stosunku do jej środkowej części. Główny obraz przedstawia św. Walentego, poniżej we wnęce umieszczono figurę Serca Pana Jezusa w otoczeniu czterej Ewangelistów. W górnej kondycji stoją dwaj święci Doktorowie Kościoła, papież Leon i papież Grzegorz. Pomiędzy nimi znajduje się obraz Marii z Dzieciątkiem. W zwieńczeniu widnieje figura świętego Michała Archanioła. Ołtarz znajduje się w lewym bocznym ramieniu krzyża, na jakim rozplanowany jest kościół, ukośnie zwrócony do jego środka.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kopiczko, Andrzej: Porta Domini: kościoły jubileuszowe i sanktuaria Świętego Krzyża w archidiecezji warmińskiej / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : „Posłaniec Warmiński”, 2002. – S. 130-135.
  2. Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 60-61.

Linki

  • Braniewo: Sanktuarium Świętego Krzyża, materiał zamieszczony na stronie internetowej, www.naszawarmia.pl [dostęp 24.10.2013 r.]
  • Sanktuarium p.w. Krzyża Świętego, materiał zamieszczony na stronie internetowej,

www.it.braniewo.pl [dostęp 24.10.2013 r.]