Norbi

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Wikimedia Commons

Norbert Dudziuk "Norbi" - (1972 - ) - piosenkarz, dziennikarz, prezenter telewizyjny.

Biografia

Urodził się 2 maja 1972 r. w Ostródzie.

Karierę rozpoczął w 1997 roku. Pierwszy singiel "Kobiety są gorącę" z debiutanckiej płyty Samertajm był ogólnopolskim hitem.

Rok 1998 to kolejne sukcesy. Singiel "Nie zaczepiaj mnie" z drugiej płyty "Norbi2" spowodował że Norbi zaśpiewał w Opolu i poprowadził jeden z koncertów tego festiwalu. Jesieni tego samego roku ukazał się utwór "Rozkołysz się", a pod koniec roku na koncie artysty pojawia się kolejny Playbox.

W 1999 r. Norbi nagrywa kolejny album "Norbi2000", na którym znalazły się eksperymentalne duety. Gwiazda RMF FM Marcin Jędrych, Szef muzyczny radia ZET i perkusista Poparzonych Kawą Wojtek Jagielski, gwiazdy sportu Przemek Saleta, Tomek Iwan i Pioterk Świerczewski, gwiazdy TVP Maciek Orłoś i Marek Sierocki i jedyna gwiazda śpiewająca - Krzysztof Krawczyk.

W 2001 roku na rynku muzycznym ukazuje się czwarty album Norbiego "NORBIhouse", zaśpiewany prawie w całości przez anglojęzycznych wykonawców. Do udziału w tym projekcie udało namówić się dwoje amerykanów: Deidra Jones(Michael Jackson, Randy Crawford, La Bouche)oraz T-One(Sasha). Największą gratką był udział Mousse T w piosence "C'mon everybody". W 2003 roku Norbi przerabia hit Czerwonego Tulipana "Jedyne co mam, to złudzenia", który z powodzeniem wykonuje na koncertach.

W 2007 r. Wetfingers sięgają po "Kobiety są gorące". Remix stał się popularny w dyskotekach, a Norbi gra go zawsze jako intro na swoich występach. Rok 2010 to "Kula się kręci" i klip z kuzynem z Mołdawii.

W 2012 r. Norbi występuje w debiutanckim projekcie przyjaciół z formacji Coollers "Wiem, że ciebię chcę".

Rok 2014 r. to lato z piosenką "Lecę do ciebie" nagraną wspólnie z serbską kapelą Ice. A jesienią znowu Coolers, europejski gwiazdor muzyki dance Mario Bischin i Norbi w pieśni "Przyjaciele".

W styczniu 2018 roku Norbi w końcu po 15 latach wydaje piąty album pod tytułem "Norbi 5" (single z tego albumu: "Chcemy bawić się" i "Materacci").

Nagrody

  • Nagroda polskiej branży muzycznej Fryderyk za najlepszą płytę taneczną
  • Dance Music Awards przyznawaną przez DJ-ów
  • Playbox - nagroda dziennikarzy radiowych (1997 i 1998)

Multimedia

Źródło

  1. http://norbi.com.pl