Mozaika w Górnej Bramie w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m
Linia 21: Linia 21:
  
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Olsztyn]]
[[Category:Plastyka]]
+
[[Category:Rzemiosło artystyczne]]
 
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 
[[Category:2011-2020]]

Wersja z 12:52, 27 gru 2010

Mozaika1.jpg
Mozaika2.jpg
Źródło: Kalendarz Olsztyna, 2005, T. 7, s. 180.

Obraz Matki Boskiej umieszczony we wnęce Wysokiej Bramy w Olsztynie w 2004 r.

Twórca

Mozaika jest darem papieża Jana Pawła II dla Olsztyna z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Olsztynowi.

Historia

W 1854 r. we wnęce Górnej Bramy w Olsztynie, zwanej Wysoką Bramą, umieszczono obraz Matki Boskiej dla uczczenia ogłoszonego dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi Panny. Wykonany był on techniką malarską na desce. Ponieważ był nie osłonięty szybko niszczał i wymagał cyklicznej renowacji. Przetrwał jednak obie wojny światowe. Obraz ten został usunięty pod koniec lat 40-tych XX wieku podczas akcji eliminowania symboli religijnych z życia publicznego. Wnęka pozostawała pusta od 1949 r. do 2004 r., kiedy to z inicjatywy proboszcza parafii św. Jakuba w Olsztynie, księdza prałata Andrzeja Lesińskiego, dokonano odsłonięcia innego obrazu Matki Bożej Królowej Pokoju. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 29 kwietnia 2004 r. przy licznie zgromadzonej publiczności. Towarzyszącą uroczystości mszę świętą w konkatedrze poprowadził arcybiskup Edmund Piszcz. Udział w niej wzięli również prezydent miasta Czesław Jerzy Makowski i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Dąbrowski. Podczas odsłonięcia został odczytany akt zawierzenia społeczności olsztyńskiej patronce. Uroczystość uświetnił występ Chóru Chłopięcego Miasta Olsztyn pod dyrekcją Józefa Wojtkowiaka.

Charakterystyka

Obraz jest repliką, którego oryginał znajduje się w Stoczku Klasztornym koło Lidzbarka Warmińskiego. Obiekt ma 2 m wysokości i 1 m szerokości. Wykonany jest techniką mozaiki szklanej w pracowniach Watykańskiej Fabryki św. Piotra pod kierunkiem dyrektora Dario Narduzziego. Do przygotowania mozaiki wykorzystano szczególny gatunek szkła, wytopiony jednorazowo w kilkuset kolorach. Obraz został poświęcony osobiście przez papieża w Rzymie 18 lutego 2004 r. z życzeniem: „Niech Maryja Królowa Pokoju strzeże bram Olsztyna i jego mieszkańców.” Napis ów widnieje na tablicy umieszczonej pod mozaiką. Tablica opatrzona jest również herbem Olsztyna i Stolicy Apostolskiej.

Ciekawostki

Olsztyński obraz wykonany został z tego samego materiału i tą samą techniką co dekoracje zdobiące papieską rzymską bazylikę. Powstał w pracowni, w której wykonano wszystkie mozaiki zdobiące dziś Bazylikę św. Piotra w Rzymie.

Bibliografia

  1. (SW): Szklana mozaika na Górnej Bramie / (SW) // „Olsztyńska Gazeta Gospodarcza”. – 2004, nr 5, s. 8.
  2. Lesiński, Andrzej: Powrót Matki Bożej / Andrzej Lesiński // „Kalendarz Olsztyna”. - 2005, T. 7, s. 180.