Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Historia)
 
(Nie pokazano 16 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:baltic_cup_logo.jpg|thumb|right|300px|Logo festiwalu i konkursu.<br>Źródło: [http://www.swiatowid.elblag.pl/?pid=26 www.swiatowid.elblag.pl] ]]
 
[[Image:baltic_cup_logo.jpg|thumb|right|300px|Logo festiwalu i konkursu.<br>Źródło: [http://www.swiatowid.elblag.pl/?pid=26 www.swiatowid.elblag.pl] ]]
Międzynarodowy turniej tańca organizowany od 2000 r. w Elblągu.
+
Międzynarodowy turniej tańca organizowany od 2000 r. w [[ewim:Elbląg|Elblągu]].
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Inicjatorem powołania turnieju był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski znaleźli się [[Jacek Nowiński]] oraz [[Antoni Czyżyk]] z [[Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu |Wojewódzkiego Ośrodka kultury w Elblągu]]. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego: z Polski, Szwecji, Litwy. Założeniem było ponadto realizowanie międzynarodowych turniejów tanecznych pod wspólną nazwą „Puchar Bałtyku” (początkowo w pięciu krajach: Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz na Litwie). Na każdym z turniejów mieli prezentować się najlepsi europejscy tancerze, zwycięzcy mistrzostw świata, Europy oraz prestiżowych turniejów narodowych.   
+
Inicjatorem powołania turnieju był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski znaleźli się [[Jacek Nowiński]] oraz [[Antoni Czyżyk]] z ówczesnego [[Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu|Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu]]. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego: z Polski, Szwecji, Litwy. Założeniem było ponadto realizowanie międzynarodowych turniejów tanecznych pod wspólną nazwą „Puchar Bałtyku” (początkowo w pięciu krajach: Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz na Litwie). Na każdym z turniejów mieli prezentować się najlepsi europejscy tancerze, zwycięzcy mistrzostw świata, Europy oraz prestiżowych turniejów narodowych.   
Pierwotnie Festiwal miał być kontynuacją organizowanych od dziesięciu lat [[Europejskie Spotkania Taneczne „Pomosty”|Europejskich Spotkań Tanecznych „Pomosty”]]. Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Pierwsza edycja festiwalu odbywała się w Elblągu (edycja inauguracyjna), Goeteborgu (marzec 2001), Kownie (maj 2001), i ponownie w Elblągu (finał - październik 2001). Od 2010 r. turniej promowany jest jako taneczna wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez projekt [[Stowarzyszenie Taneczne „Jantar” w Elblągu |Stowarzyszenia Jantar]] ph. „Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...”<ref>''BALTIC CUP - kulturalna wizytówka Warmii i Mazur'', materiał na stronie [http://www.swiatowid.elblag.pl/?pid=26 www.swiatowid.elblag.pl]</ref>
+
Pierwotnie Festiwal miał być kontynuacją organizowanych od dziesięciu lat [[Europejskie Spotkania Taneczne „Pomosty”|Europejskich Spotkań Tanecznych „Pomosty”]]. Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Pierwsza edycja festiwalu odbywała się w Elblągu (edycja inauguracyjna - listopad 2000), Goeteborgu (marzec 2001), Kownie (maj 2001), i ponownie w Elblągu (finał - październik 2001). Od 2010 r. turniej promowany jest jako taneczna wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez projekt [[Stowarzyszenie Taneczne „Jantar” w Elblągu |Stowarzyszenia Jantar]] ph. „Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...”<ref>''BALTIC CUP - kulturalna wizytówka Warmii i Mazur'', materiał na stronie [http://www.swiatowid.elblag.pl/?pid=26 www.swiatowid.elblag.pl]</ref>
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==
Linia 17: Linia 17:
  
 
==Edycje==
 
==Edycje==
*[[I Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2000)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2000]]
*[[II Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2001)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2001]]
*[[III Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2002)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2002]]
*[[IV Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2003)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2003]]
*[[V Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2004)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2004]]
*[[VI Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2005)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2005]]
*[[VII Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2006)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2006]]
*[[VIII Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2007)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2007]]
*[[IX Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2008)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2008]]
*[[X Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2009)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2009]]
*[[XI Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2010)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2010]]
*[[XII Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”]] (2011)
+
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2011]]
 +
*[[Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup” 2012]]
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
Linia 42: Linia 43:
 
[[Category:Taniec]]
 
[[Category:Taniec]]
 
[[Category:Elbląg]]  
 
[[Category:Elbląg]]  
[[Category:1991-2000]]
+
[[Category:1990-]]
[[Category:2001-2010]]
 
[[Category:2011-2020]]
 

Aktualna wersja na dzień 13:01, 3 kwi 2018

Logo festiwalu i konkursu.
Źródło: www.swiatowid.elblag.pl

Międzynarodowy turniej tańca organizowany od 2000 r. w Elblągu.

Historia

Inicjatorem powołania turnieju był Norweg Tor Floysvik. W grupie inicjatorów z Polski znaleźli się Jacek Nowiński oraz Antoni Czyżyk z ówczesnego Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu. Ideą turnieju była popularyzacja tańca towarzyskiego oraz umiejętności tanecznych zawodników z regionu Morza Bałtyckiego: z Polski, Szwecji, Litwy. Założeniem było ponadto realizowanie międzynarodowych turniejów tanecznych pod wspólną nazwą „Puchar Bałtyku” (początkowo w pięciu krajach: Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz na Litwie). Na każdym z turniejów mieli prezentować się najlepsi europejscy tancerze, zwycięzcy mistrzostw świata, Europy oraz prestiżowych turniejów narodowych. Pierwotnie Festiwal miał być kontynuacją organizowanych od dziesięciu lat Europejskich Spotkań Tanecznych „Pomosty”. Pierwszym organizatorem został Elbląski Klub Tańca „Jantar”. Pierwsza edycja festiwalu odbywała się w Elblągu (edycja inauguracyjna - listopad 2000), Goeteborgu (marzec 2001), Kownie (maj 2001), i ponownie w Elblągu (finał - październik 2001). Od 2010 r. turniej promowany jest jako taneczna wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego, poprzez projekt Stowarzyszenia Jantar ph. „Taniec z Mistrzami - Warmia i Mazury zapraszają...”[1]

Organizator

Gospodarzem kolejnych edycji festiwalu było elbląskie Centrum „Światowid”. W poszczególnych latach do organizacji włączali się także Stowarzyszenie Taneczne „Jantar” w Elblągu, Międzynarodowa Federacja Tańca Sportowego, Polskie Towarzystwo Taneczne oraz Federacja Tańca Sportowego. W ostatnich latach miejscem turnieju o Puchar Bałtyku jest Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu.

Zasady

Turniej trwa trzy dni i oceniany jest przez sędziów z 13 krajów. Zawodnicy startują w wielu kategoriach wiekowych i w dwóch stylach tanecznych: standardowym i latynoamerykańskim. Podczas imprezy rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard. W każdej edycji uczestniczą tancerze z ponad 12 krajów europejskich. Poza konkursem w ramach festiwalu odbywają się też:

  • warsztaty i seminaria edukacyjne
  • gościnne występy gwiazd tańca z kraju i zagranicy (m.in. Formacja Standardowa „LOTOS - Jantar” z Elbląga – Mistrzowie Świata z roku 1999)

Dla zwycięzców turnieju w obu kategoriach przewidziane są nagrody pieniężne.

Edycje

Zobacz też

Bibliografia

  1. Czarnocka, Małgorzata: Wizytówka Warmii i Mazur / Małgorzata Czarnocka ; rozm. jago // „Dziennik Elbląski”. - 2006, nr 229, dod. „Gazeta Taneczna”, s. 12.
  2. jago: Najbardziej roztańczony region : świetny pomysł na promocję / jago // „Dziennik Elbląski”. - 2006, nr 250, dod. „Baltic Cup”, s. 2c.
  3. Czarnocka, Magda: Puchar Bałtyku - wizytówka regionu : rozmowa z Magdą Czarnocką, kierowniczką Działu Strategii i Projektów CKiWM „Światowid” w Elblągu / rozm. Marek Kopyla // „Tydzień w Elblągu”. - 2006, nr 20, dod. s. [1].

Przypisy

  1. BALTIC CUP - kulturalna wizytówka Warmii i Mazur, materiał na stronie www.swiatowid.elblag.pl