Maria Hanuszek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 12:32, 6 sie 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Hanuszek z bratem i rodzicami w 1948 r.
Źródło: Olsztyńscy Brasławianie, Olsztyn, Posłaniec Warmiński, 2007, s. 211.

Pisarka, autorka wspomnień i reportaży.

Biografia

Urodziła się w Wilnie, w rodzinie Adama Wojciechowicza oraz Heleny z Ginett-Kuncewiczów. Do września 1939 r. mieszkała z rodziną w Brasławiu. Następnie rodzina przeniosła się do Czarnej Górki (folwark rodziny matki), gdzie przebywała do końca II wojny.światowej. W październiku 1945 r. wraz z rodziną przyjechała do Kętrzyna. Tutaj ukończyła Liceum Ogólnokształcące i zdała maturę. W 1948 r. przeniosła się do Olsztyna, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. W 1962 r. wyszła za mąż za Zygmunta Hanuszka. Jest matką i babcią.

Działalność

Od 1994 r. należy do Oddziału Olsztyńskiego Krajowego Stowarzyszenia Brasławian (od kwietnia 1999 r. pełni funkcję sekretarza). Wraz z Janem Klenowiczem redaguje pismo „List do Brasławian”. Jest współorganizatorką podróży wspomnieniowych do Brasławia, na dawne Kresy II Rzeczypospolitej. Relacje z owych podróży spisała w formie reportaży i wspomnień pt. Olsztyńscy Brasławianie (2007).

Bibliografia

  1. Olsztyńscy Brasławianie : działalność, reportaże z podróży, wspomnienia / [red. Jan Dąbrowski ; współpr. red. Maria Hanuszek, Julia Janukowicz, Anna Kwiatkowska]. - Olsztyn : Posłaniec Warmiński, 2007.