Marcin Lemiszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
(Utworzono nową stronę "Perkusista, ksylofonista, pedagog, kompozytor, autor literatury muzycznej. ==Biografia i działalność artystyczna== Urodził się w 1974 r. w Olsztynie. Absolwent Wa...")
(Brak różnic)

Wersja z 09:56, 18 lip 2019

Perkusista, ksylofonista, pedagog, kompozytor, autor literatury muzycznej.

Biografia i działalność artystyczna

Urodził się w 1974 r. w Olsztynie. Absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie perkusji prof. Edwarda Iwickiego. Wcześniej ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie perkusji mgr Karola Jurczaka.

Od wielu lat związany z Filharmonią Narodową w Warszawie. Perkusista Teatru Polskiego, Teatru Buffo i Tego Teatru w Warszawie jak również zespołów Zejman i Garkumpel, Kayanis i Oreganki. Współpracuje z zespołem muzyki dawnej Open folk.

Jest pomysłodawcą, założycielem i kierownikiem Akademii Muzycznej WBS w Warszawie i kierownikiem przedmiotu muzyki w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie.

Współpracował z orkiestrami: Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Olsztyńskiej im. F. Nowowiejskiego i Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz licznymi teatrami scen warszawskich np. Teatrem Nowym, Teatrem Żydowskim, Teatrem Kamienica, Teatrem Narodowym i Teatrem Dramatycznym.

Ma na swoim koncie liczne publikacje muzyczne na instrumenty perkusyjne, klawiszowe, dęte, do rytmiki cieszące się dużym uznaniem i popularnością w kraju i zagranicą. Wiele jego kompozycji jest obowiązkowymi pozycjami na konkursach w Polsce i za granicą a liczne utwory miały swoje prawykonania w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zasiada w jury koncertów i festiwali muzycznych między innymi: Mazowieckim Konkursie Piosenki Niemieckiej DACHL-L. Jest przewodniczącym prestiżowego Niemieckiego Konkursu Muzycznego - Jugend Musiziert (Regionalwettbewerb) na Polskę.

Jest miłośnikiem Warmii i Mazur, przez lata związanym z Andrzejem Sassynem, Towarzystwem Miłośników Olsztyna i Olsztyńskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Solista-ksylofonista - jako jeden z niewielu – jeśli nie jedyny w Polsce – perkusista specjalizujący się w grze na tym instrumencie. Jego solowy album na ksylofonie „Tańce” zyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego.

Posiada repertuar od muzyki klasycznej po rozrywkową. Koncertuje w kraju i za granicą.

Bibliografia

  1. Materiały własne.