Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Iławie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 11:10, 29 wrz 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Szkolny zespół instrumentalny istniejący od 1971 r. przy Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie.

Historia

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie powstała w kwietniu 1971 r. z inicjatywy Stanisława Kumórka, ówczesnego dyrektora szkoły. Pierwszym dyrygentem orkiestry był Kazimierz Stolarczyk, który prowadził zespół w latach 1971-1974. Po nim orkiestrę prowadzili: Wacław Murzynowski, Kazimierz Czajka, Józef Kieliszewski i Józef Wrzesiński. W 1979 r. współpracę z zespołem rozpoczął Bogdan Olkowski, najpierw jako prowadzący sekcję trąbek, a następnie jako dyrygent (od 1983 r.). Pod jego batutą orkiestra przeżywa najbardziej twórczy okres w swojej historii. Poziom zespołu systematycznie się podnosi, poszerza się repertuar. Orkiestra współpracuje z innymi zespołami, koncertuje w kraju i zagranicą.

Działalność

Orkiestra reprezentuje szczególnie wysoki poziom. Jest zespołem znanych nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale również w innych regionach Polski. W jej repertuarze znajdują się utwory muzyki poważnej oraz polskie i światowe przeboje muzyki młodzieżowej i popularnej. Rocznie zespół daje kilkadziesiąt koncertów, uświetnia wiele wydarzeń kulturalnych, uroczystości i rocznic. Ma na swoim koncie również występy w telewizji.
Iławska orkiestra uczestniczyła we wszystkich najważniejszych festiwalach, konkursach i spotkaniach orkiestr dętych. Zespół koncertował w Polsce i zagranicą (m.in. w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Finlandii, Rosji, byłej Czechosłowacji, we Włoszech i w Hiszpanii). W październiku 1995 r. orkiestra grała w Watykanie podczas specjalnej audiencji z okazji siedemnastej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1996)

Bibliografia

  1. 25 lat Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie // „Olsztyński Informator Kulturalny”. – 1996, nr 5, s. 11.

Zobacz też

Multimedia