Lucyna Równiak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 18:24, 27 lip 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Galeria „Sąsiedzi”, 2011, Olsztyn.
Fot. B. Wawrzynkiewicz
Źródło: galeria.serwermok.nazwa.pl
Zaproszenie na wystawę indywidualną, kwiecień 2011, Olsztyn.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie

(1948- ) – malarka, rysowniczka, autorka batików

Biografia

Urodziła się 12 maja 1948 r. w Olsztynie w rodzinie artystycznej. Od kilku lat podtrzymuje tę tradycję. Jest absolwentką Liceum Medycznego. Przez wiele lat pracowała jako pielęgniarka. Obecnie jest na emeryturze. Mieszka w Olsztynie.

Twórczość

Uprawia malarstwo olejne, stosuje technikę pasteli olejnych i suchych, rysuje tuszem. Uczestniczyła w warsztatach tworzenia batiku prowadzonych przez Iwonę Bolińską-Walendzik w Miejskim Ośrodku Kultury. Pierwsze efekty prac nad batikiem zaprezentowała podczas wystawy zbiorowej Art Finał 2010, będącej pokłosiem drugiej edycji warsztatów plastycznych organizowanych w Centrum Sztuk Wizualnych MOK-u (czerwiec 2010 r.). Do dziś tworzy tą techniką. W swojej działalności artystycznej inspiruje się i odwołuje do twórczości takich malarzy i rysowników jak Alfons Mucha czy Amadeo Modigliani. Była uczestniczką plenerów plastycznych w Spychowie.

Uczestnictwo w organizacjach

Od 2006 r. należy do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie. W Zarządzie pełni funkcję opiekuna do spraw wystaw.

Wystawy

Brała udział w kilku wystawach zbiorowych organizowanych dla artystów nieprofesjonalnych w naszym regionie i na południu Polski. Swoje batiki prezentowała m.in. w Mrągowie, Biskupcu, Katowicach, Bielsku Białej, Skierniewicach. 11 kwietnia 2011 r. w Galerii Sąsiedzi Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się pierwsza indywidualna wystawa pt. Kobiety - obraz własny – batik (prezentowana do 10 czerwca 2011 r.). Jej prace znajdują się głównie w zbiorach prywatnych.

Zobacz też