Leszek Grad: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (Zastępowanie tekstu - "Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie" na "Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur")
 
Linia 22: Linia 22:
 
** 1976-82: członek Zarządu [[ Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związek Chórów i Orkiestr|Wojewódzkiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział w Olsztynie]]
 
** 1976-82: członek Zarządu [[ Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związek Chórów i Orkiestr|Wojewódzkiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział w Olsztynie]]
 
** 1974-75: członek [[Związek Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur|Związku Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur]]
 
** 1974-75: członek [[Związek Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur|Związku Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur]]
** od 1975 do chwili obecnej aktywnie uczestniczy w pracach [[Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie|Towarzystwa Kultury Teatralnej]] (ścieżka awansu:1975-83 – członek Zarządu Wojewódzkiego [[Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie|Towarzystwa Kultury Teatralnej]]; 1983-91 – prezes Oddziału Regionalnego [[Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie|Towarzystwa Kultury Teatralnej]], od 1991 – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału [[Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie|Towarzystwa Kultury Teatralnej]]; 1975-95 – członek Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej; od roku 1995 – przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Kultury Teatralnej).
+
** od 1975 do chwili obecnej aktywnie uczestniczy w pracach [[Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur|Towarzystwa Kultury Teatralnej]] (ścieżka awansu:1975-83 – członek Zarządu Wojewódzkiego [[Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur|Towarzystwa Kultury Teatralnej]]; 1983-91 – prezes Oddziału Regionalnego [[Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur|Towarzystwa Kultury Teatralnej]], od 1991 – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału [[Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur|Towarzystwa Kultury Teatralnej]]; 1975-95 – członek Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej; od roku 1995 – przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Kultury Teatralnej).
  
 
==Medale i odznaczenia==
 
==Medale i odznaczenia==

Aktualna wersja na dzień 08:20, 29 kwi 2019

Leszek Grad podczas jubileuszowych XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" 2013
Źródło:Olsztyn24.com

(1939-) - wieloletni dyrektor olsztyńskich instytucji kulturalnych, teatrolog, animator i społecznik kulturalny. Mieszka w Olsztynie.


Biografia

Urodził się 13 marca 1939 roku w Konopiskach koło Częstochowy. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Filologii Polskiej, Katedra Bibliotekoznawstwa (1965) i Wydział Pedagogiki (1974).

W latach 1976-1982 był dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie. W latach 1984-1991 był zastępcą dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek, potem w 1989 roku został dyrektorem naczelnym Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Obecnie przebywa na emeryturze.

Działalność

Leszek Grad to ważna postać w życiu kulturalnym Olsztyna. Zarówno jako pracownik Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, jak i dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury dał się poznać jako inicjator w mieście i w regionie wielu spektakularnych przedsięwzięć, które trwale zapisały się w kalendarzu imprez kulturalnych i odbiły się szerokim echem w kraju, czyli Mistrzostwa Polski i Europy w Tańcach Towarzyskich, sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”, głośna w kraju działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego „ZA” to mogące się poszczycić imprezy o zasięgu ogólnopolskim. Utrzymanie na wysokim poziomie artystycznym Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” przez pierwsze lata istnienia festiwalu jest wynikiem jego pracy. Ponadto Leszek Grad był także pomysłodawcą modernizacji siedziby Olsztyńskiego Teatru Lalek, a konkretnie jego przenosin do nowej siedziby i adaptacji jej do potrzeb nowej placówki. Na tym polu sprawdził się jako bardzo dobry organizator i menadżer kultury. Za jego kadencji stanowiska dyrektora naczelnego Olsztyński Teatr Lalek brał z powodzeniem udział w wielu ogólnopolskich festiwalach teatrów lalkowych zdobywając uznanie i nagrody. Obecnie bierze udział w pracach regionalnego corocznego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją Dziecięcą”, cyklicznego Wojewódzkiego Konkursu Zespołów Teatralnych „O Laur Złotej Rybki" oraz w regionalnym corocznym „Szkolnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych".

Profesjonalizm i charyzma Leszka Grada w ciągu wielu lat jego działalności zawodowej, a także społecznej, przyczyniły się do wielu znaczących osiągnięć artystycznych kierowanych przez niego placówek i instytucji w kulturze Warmii i Mazur.

Medale i odznaczenia

  • Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur” nadana przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2013)[1].

Przypisy

  1. Więcej o odznaczeniu na http://www.ceik.eu/relacje/artykul/koncert-galowy-xl-spotkan-zamkowych.html oraz na http://www.olsztyn24.com/?m=376&k=26&id=3365

Zobacz