Leszek Czerwiński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Artur Mieczkowski
Źródło: Czerwiński Leszek, Suchowiecka Anna, Iwasiuta Anna, Fałkowska Sawa, Nowe twarze elbląskiego Teatru, rozm. przepr. Aleksandra Garbecka, „Tydzień w Elblągu”, 2009, nr 4, s. 18

Aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Biografia

Urodził się i przez całe dzieciństwo mieszkał w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Miał 12 lat, gdy wszedł na scenę. Zaczął naukę w Studiu Piosenki i Poezji Ziembińskich. Tam uczył się interpretacji piosenek i wierszy. Po maturze zdawał do kilku szkół aktorskich w Polsce, dostał się do Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni przy Teatrze Muzycznym. Bezpośrednio po ukończeniu studiów otrzymał pracę w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, jego pierwszą inscenizacją były „Bajki Samograjki”. Kilkakroć był również aktorem filmowym. W Elblągu mieszka od września 2008 r., pracując w miejscowym teatrze.

Ciekawostki

Jako swój autorytet zawodowy Czerwiński wymienia aktorów Anthony’ego Hopkinsa oraz Johny’ego Deppa: pierwszego za rewelacyjny warsztat aktorski, drugiego - za charakterystyczny sposób kreowania postaci. Jego pasją jest muzyka, zwłaszcza dorobek artystyczny Jima Morissona i grupy The Doors. Aktor interesuje się również angelologią.

Bibliografia

  1. Czerwiński, Leszek: Nowe twarze elbląskiego Teatru / Leszek Czerwiński, Anna Suchowiecka, Anna Iwasiuta, Sawa Fałkowska ; rozm. przepr. Aleksandra Garbecka // „Tydzień w Elblągu”. – 2009, nr 4, s. 15-18.