Krzysztof Rościszewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Krzysztof Rościszewski.
(Źródło: www.teatr.olsztyn.pl)

(1940-2016) - aktor i reżyser teatralny, wieloletni dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Biografia

Krzysztof Rościszewski urodził się 7 stycznia 1940 roku w Nowej Wilejce, nieopodal Wilna (Litwa). Jest absolwentem Studium Teatralnego i Akademii Teatralnej w Warszawie, studiów filologicznych w Gdańsku i Krakowie. Po skończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na wydziale reżyserskim poświęcił się teatrowi dramatycznemu. Pierwszy etat otrzymał w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.

Jako reżyser debiutował w 1969 roku „Ślubami panieńskimi” Aleksandra Fredry w Gorzowie Wielkopolskim. Rok wcześniej był asystentem Kazimierza Dejmka przy realizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W 1971 roku został dyrektorem Teatru w Grudziądzu.

W 1975 roku trafił do Olsztyna. W latach 1975-1977 i 1978-1984 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. [1]

Kierował również teatrem w Katowicach, epizodycznie sprawował funkcję dyrektora Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Reżyserował spektakle w wielu miastach, m.in. w Koszalinie, Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu.

Od 1995 roku był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz wykładowcą w Warszawskiej Akademii Teatralnej, z filią w Białymstoku. Jako dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek zainicjował zarówno Studenckie Spotkania Teatralne, jak i Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych „Anima” w całym kraju, które do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością.

Zmarł 19 lutego 2016 r. [2]

Dorobek

Na jego bogaty dorobek artystyczny składają się m.in. realizacje: „Don Juana Moliera", „Opery za trzy grosze" Brechta, „Don Alvaresa" Lubomirskiego, „W małym dworku" Witkacego, „Trzech sióstr" Czechowa, „Iwony, księżniczki Burgunda" Gombrowicza, „Zbrodni i kary" Dostojewskiego, „Pułapki" Różewicza, przedstawienia „Hamleta” we wsi Głucha Dolna Brešana. Jego przedstawienie z 1981 roku „Pieśń o drodze" zdobyło uznanie krytyków w całym kraju.

Ostatnim przedstawieniem zrealizowanym przez Krzysztofa Rościszewskiego na deskach Teatru im. Stefana Jaracza był „Bułhakow" M. Wojtyszki.

Nagrody i odznaczenia

 • Srebrny Krzyż Zasługi
 • Srebrny Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego
 • Zasłużony dla Województwa Toruńskiego
 • Zasłużony Działacz Kultury
 • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Warmii i Mazur”
 • Laureat Złotej Dziesiątki Gazety Olsztyńskiej (2002)
 • Nagroda Prezydenta Olsztyna (2003)
 • Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2011)

Ciekawostki

Krzysztof Rościszewski to wielokrotny przewodniczący Rady Artystycznej i juror Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Zobacz też

Przypisy

 1. http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,19650591,zmarl-k-rosciszewski-byly-dyrektor-jaracza-i-lalek.html
 2. http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,19650591,zmarl-k-rosciszewski-byly-dyrektor-jaracza-i-lalek.html