Krystyna Spikert

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
2006 r.
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1958- ) – animatorka kultury, pedagog, założycielka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego

Biografia

Urodziła się w 1958 r. Już w szkole brała systematyczny udział w warsztatach recytatorskich organizowanych przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. W 1983 r. ukończyła Policealne Państwowe Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie o specjalności teatr. W 1993 r. wzięła udział m.in. w treningach asertywności organizowanych przez Pantomimę Olsztyńską oraz w ćwiczeniach qi-gong prowadzonych przez założyciela Szkoły „Lecącego Żurawia” Liu Zong Zchung. W październiku 1995 r. ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1999 r. Podyplomowe Studium Wymowy przy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Była słuchaczką Psychodramy, kierunku istniejącego przy Europejskim Instytucie Psychodramy Moreno w Krakowie. Ukończyła także szereg kursów m.in. rebirthingu w Centrum Rebirthingu w Silnej Nowej. Poznała technikę Aleksandra, którą wykorzystuje w pracy ze swoimi podopiecznymi. Była uczestniczką warsztatów oddechowo-rezonatorowo-emisyjnych, prowadzonych m.in. przez Swietłanę Bucką, Geoffreya Norrisa, Zygmunta Molika. Podczas wszystkich tych zajęć intensywnie pracowała nad głosem, ciałem i słowem. Mieszka i pracuje w Olsztynie.

Działalność

Pracowała m.in. w Spółdzielni Inwalidów „Synteza” w Olsztynie, gdzie nauczyła się języka migowego, ale także jako maszynistka w zespole adwokackim, a następnie w Towarzystwie Kultury Teatralnej i w Olsztyńskiej Pantomimie. W latach 1977-1987 uczestniczyła w próbach i prezentacjach amatorskich zespołów teatralnych prowadzonych m.in. przez Witoldę Czerniawską, Henryka Dłużyńskiego i Andrzeja Fabisiaka. Występowała też indywidualnie. Od 1998 r. prowadzi zajęcia z wymowy polskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim na kierunkach: Pedagogika oraz Dziennikarstwo (studia podyplomowe). W roku 2002 przy współpracy z prof. Bohdanem Głuszczakiem założyła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Podyplomowe Studium Kultury i Wyrazistości Mowy, w ramach którego studenci nabierają sprawności wyrazistego i nośnego mówienia, poznają praktyczne zasady poprawnej wymowy. Zajmowała się także pracą dydaktyczną w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie z filią w Olsztynie. Uczy techniki mowy słuchaczy Studium Teatralnego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz wokalistki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie. Była założycielką i dyrektorką Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego, a także założycielką „Domu Słowa”, którego słuchaczami byli m.in. dziennikarze i aktorzy. W 1999 r. założyła wraz z wolontariuszami Stowarzyszenie „Noc teatralna”, w ramach którego organizowała spotkania teatralne dla młodzieży i z jej udziałem.

Nagrody

  • III nagroda na centralnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, gdzie otrzymała też złotą odznakę recytatora (1983)
  • Nagroda „Instruktor Roku” przyznana przez Zarząd Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie (2001)
  • Stypendium ufundowane przez Prezydenta Miasta Olsztyna (2002)

Bibliografia

  1. Reimus-Zapadka, Agnieszka : Idea krakowskiego Teatru Rapsodycznego przeniesiona do Olsztyna / Agnieszka Reimus-Zapadka. - Olsztyn : Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego, 2003. – praca magisterska, s. 60-64
  2. Waś, Beata: Wolne słowo, wolne ciało / Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. – 2002, nr 2, s. 14.